رئیس ستاد پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کیف و کفش بیان کرد: کمبود مواد اولیه، مشکل بزرگ صنعت کیف و کفش


رئیس ستاد پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کیف و کفش بیان کرد: کمبود مواد اولیه، مشکل بزرگ صنعت کیف و کفش

رییس اتحادیه کفاشان دست‌دوز تهران گفت: از اسفندماه سال گذشته که جرقه تغییرات نرخ ارز زده شد، گشایش اعتبارات انجام نشد، مواد اولیه به داخل کشور نیامد و این ماجرا تا ماه‌های بعد از آن در سال جدید ادامه پیدا کرد.

رسول شجری ادامه داد: اگر هم موادی وارد کشور شد با ارز غیر دولتی بود و در نتیجه کمبود جنس در بازار کاملا مشهود شد. مواد اولیه هم از گمرک بنا به دلایلی از برج دوازدهم سال قبل تا همین دو ماه پیش ترخیص نشد و با توجه به کمبود چند ماهه مواد اولیه در بازار، حتی موادی هم که از گمرک آزاد شد، نتوانست بازار را اشباع کند چراکه در انبارها ماند و فروشندگان ترجیح دادند کالا را به عنوان پشتوانه نگه دارند.

رئیس ستاد پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کیف و کفش چرم و صنایع وابسته، با بیان اینکه اتحادیه امسال موفق شد دو بار مواد اولیه توزیع کند، اظهار کرد: از دوستانی که دست‌اندرکار واردات مواد لازم بودند دعوت به همکاری و به آنها کمک کردیم که مواد را ترخیص و وارد بازار کنند.

شجری اضافه کرد: پس از این مرحله، کسانی که برای دریافت ارز دولتی به وزارت خانه مراجعه کردند، بدون نتیجه برگشتند و برای دریافت، ارزی موجود نبود. حتی 8800 تومان ارز نیمایی هم که اعلام شده بود، پرداخت نشد. و مجبور گردیدند ارز ثانویه بگیرند.

وی یادآور شد: از این به بعد باید واردات با ارز ثانویه انجام شود و این موضوع تبعات خود را در کشور به جا خواهد گذاشت. در چند ماه گذشته کفش به اندازه کافی در بازار برای ارائه وجود داشت ولی این شرایط ادامه‌دار نخواهد بود، چراکه قیمت بعضی مواد اولیه تا صد در صد افزایش پیدا کرده است که در قیمت محصول نهایی تاثیر دارد.

وی افزود: در حال حاضر قیمت کفش بیش از 40 درصد افزایش پیدا کرده است و هر چقدر هم واردات مواد اولیه سخت‌تر شود، بر قیمت بیشتر اثر خواهد گذاشت.

وی با بیان اینکه بازار اصلا در برابر بالا رفتن قیمت‌ها جواب نمی‌دهد، ابراز کرد: رکود در بازار ایجاد شده است و بدتر هم خواهد شد.

شجری عنوان کرد: مشکل دیگر این‌است که بخشی از مواد خام صنعت کفش مثل پوست و چرم گاوی که در داخل تولید می شود، با وجود کمبود در کشور، به دلیل سود بیشتر صادر می شود و تولیدکنندگان آن، حاضر نیستند محصول خود را در اختیار تولید کننده قرار بدهند که این موضوع نوعی خودزنی است.

وی تأکید کرد: درست نیست که مایحتاج داخلی کشور را در حالی که داخلی‌ها به آن نیازمند هستند، به دلیل سود بیشتر صادرکننده کنیم. ما به تازگی تلاش کرده‌ایم که برای  صادرات چرم سنگین محدودیتی ایجاد گردد. چراکه اگر این کالاها صادر شوند مشکلات فراوانی را برای صنعت کفش به وجود می‌آورد.

رئیس ستاد پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کیف و کفش چرم و صنایع وابسته با بیان اینکه در بحث ماشین‌آلات صنعت کفش، به دو کشور ایتالیا و چین وابسته هستیم، اظهار کرد: در گذشته تجهیزات را از آلمان وارد می‌کردیم که از پیشرفته‌ترین تجهیزات در دنیا بود، اما در سی سال گذشته که شرایط سخت شد،‌ چینی‌ها به بازار ما ورود کردند و از ماشین‌آلات آلمانی با کیفیت خیلی پایین‌تر کپی کردند که الان با همان دستگاه‌ها مشکل داریم.

شجری اعلام کرد: در چند سال گذشته در نمایشگاه کفش و کیف سعی کردیم تعدادی از تکنولوژی صنایع و ماشین‌آلات ایتالیا را به بازار ایران وارد کنیم. شرایط ایتالیایی‌ها نسبت به آلمان‌ها آسان‌تر است و با توجه به اینکه دستگاه‌های آنها در مقایسه با چینی‌ها خیلی بهتر است، تعدادی از اتوماسیون تولید آنها را در داخل کشور راه اندازی کردیم.

وی خاطرنشان کرد: با همه مشکلاتی که امسال داشتیم این نمایشگاه را برگزار کردیم و باید بگویم با توجه به شرایط بازار، شرکت کنندگانی که در نمایشگاه شرکت کردند تنها به دلیل میهن پرستی و همچنین تحقق بخشیدن به شعار اقتصاد مقاومتی است.

در پایان ضمن تشکر و قدردانی از تمام دست‌اندرکاران این نمایشگاه که با تمام مشکلات موجود در راستای اقتصاد مقاومتی و تبعیت از فرمان مقام معظم رهبری صادقانه در این کار ملی و میهنی مشارکت داشته‌اند کمال تشکر را داشته و برایشان آرزوی موفقیت و پیروزی را داریم.

 preloader