مدیرعامل شرکت صنعتی مهرآباد:محصولات ما منطبق با استاندارهای روز جهان است


مدیرعامل شرکت صنعتی مهرآباد:محصولات ما منطبق با استاندارهای روز جهان است

شرکت صنعتی مهرآباد اولین و قدیمی ترین سازنده تابلوهای برق در ایران است که در سال 1338 توسط شرکت SIEMENS آلمان با هدف بازسازی، تعمیر و تکمیل تابلوهای برق ارسالی از آن کشور با نام زیمنس صنعتی در ایران تاسیس شد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی این کارخانه ها با نام شرکت صنعتی مهرآباد به صورت مستقل به کار خود ادامه داد و با احداث کارگاه ها و آزمایشگاه های تخصصی مختلف و تجهیز ماشین آلات خط تولید و دریافت پروانه واحد تحقیق و توسعه از وزارت صنایع و معادن وقت، نقش بسیار پر رنگی در صنعت برق کشور ایفا کرد. با مهندس مجتبی دهقانی، مدیرعامل شرکت صنعتی مهرآباد درباره شرکت، اهداف و برنامه های آن به گفت و گو نشستیم. او که جوان و متولد سال 62 است، 10سال عضو هیات مدیره و مدیر توسعه بازار گروه صنعتی فولمن بوده است و اکنون به مدت 4 سال است که مسئولیت مدیرعاملی و عضویت هیات مدیره شرکت صنعتی مهرآباد، یکی از شرکتهای گروه صنعتی فولمن را بر عهده دارد.

به طور مشخص چه محصولات یا خدماتی تولید و ارائه می‌کنید؟ جایگاه حرفه‌ای محصولات و خدمات خود را در بازار چگونه ارزیابی می‌کنید؟

طراحی و تولید انواع تابلوهای برق فشار ضعیف و فشار متوسط، انواع پستهای سیار 63/20KV و 132/20-30KV  و فیدرهای سیار 20KV، 63KV، 132KV مورد نیاز کلیه صنایع و تاسیسات بالادستی و پایین دستی را انجام می دهیم، همچنین تولید تجهیزات و قطعات مرتبط با آنها مانند تولید کلیدهای فشار متوسط خلاء، سینی و نردبان و نگهدارنده های کابل و تجهیزاتی، دیگر محصولات و خدمات اصلی ما هستند.

کمتر کسی در صنعت برق و وزارت نیرو وجود دارد که با شرکت صنعتی مهرآباد آشنایی نداشته باشد، از این رو بر اساس سابقه و خوشنامی گذشته تا کنون همچنان یکی از با کیفیت ترین سازندگان و مولدین دانش در این صنعت هستیم و محصولات و خدمات قابل ارائه ما مورد تایید وزارت نیرو، شرکت توانیر و سایر نهادهای نظارتی و استانداردی است.

با این اوصاف، چه اهداف و برنامه هایی برای آینده شرکت دارید؟

درباره اهدافمان باید بگویم که اکنون در آستانه شصتمین سالگرد فعالیت خود با اتکا به تجربه های بی نظیر و دانش فنی بومی‍‍ شده، همچنان پیگیر توسعه و ارتقای کیفی و تکنولوژیکی محصولات و خدمات خود هستیم تا همانند گذشته ارائه محصولات و خدمات مطابق با آخرین استانداردهای بین المللی روز در “دانشگاه صنعتی مهرآباد” ادامه یابد و کارشناسان و مدیرانی شایسته در این حوزه به صنعت برق ایران تقدیم کنیم.

محصولات و خدمات مجموعه شما چه مزایا و ویژگی‌های منحصر بفردی نسبت به رقبای داخلی و خارجی دارد؟

هر یک از محصولات و خدمات ما مزایای رقابتی و کیفی متفاوتی دارند. ما از منابع انسانی با تجربه و آموزش دیده و همراهی کارشناسان بهره می بریم و محصولاتی منطبق با استاندارهای روز جهان و رفع کننده نیاز کارفرمایان ارایه می دهیم. این موضوع فرصتی را در اختیار مشتریان قرار می دهد که محصولی قابل اعتماد به دست آورند. این امتیازی انحصاری برای ماست و جایگاهی بسیار بالا در صنعت برق کشور را برای ما به وجود آورده است. به عنوان مثال تابلوهای فشار متوسط تولیدی ما با به کارگیری کارشناسان با تجربه در زمانی کوتاه مطابق با نیاز کارفرما با قیمتی بسیار مناسب، طراحی و ساخته می شوند.

در زمینه کیفیت محصولات خود چه اقداماتی انجام دادید تا بتوانید اعتماد مصرف‌کننده را جلب کنید؟

ارتقا کیفیت محصولات و خدمات یک نظام نامه جامع است و مستقل از تمام سیستمهای ارتقای کنترل کیفیت در تمامی سطوح و بخشهای شرکت (در زنجیره فروش، قرارداد، طراحی، تامین، ساخت، تست و تحویل) که همواره پایش و تصحیح می شوند، ما به دنبال استقرار استراتژی راه حل محور هستیم و در این راستا با رشد منابع انسانی از طریق آموزش های درون و برون سازمانی، بهبود سامانه های مدیریت اطلاعات در تمامی زنجیره های فرایند فروشمان را دنبال می کنیم. مدیریت درست اطلاعات علاوه بر ارتقای کیفیت تولیدات، اعتماد مصرف کنندگان را در پی خواهد داشت که ما هم در این راستا با به کارگیری تیمی از افراد با تجربه به دنبال استقرار سیستم های نرم افزاری PMIS یا همان سیستم اطلاعات مدیریت پروژه هستیم.

برای گسترش فعالیت‌های مجموعه، طرح‌های توسعه‌ هم در دست انجام دارید؟

برای تولیدات جدید مطالعات، بازاریابی و سرمایه گذاری انجام و توافقنامه های جدید داخلی و خارجی تدوین شده است و به امضا طرفین رسیده است. این طرح ها گستره جغرافیایی ندارند و اصلی ترین هدف ما پیش از گسترش هرگونه فعالیت، توسعه نیرو انسانی است، البته نه از نظر کمّی بلکه با رویکرد کیفی و رشد دانش آنها. دانش گردآوری شده از طریق آموزش های درون و برون سازمانی، مجموعه ای یاد گیرنده را پرورش خواهد داد که موجب ارتقا و گسترش فکری می شود و بستر مناسبی برای توسعه فعالیتها و طرحهای پیش رو فراهم می آورد.

آیا صادرات به کشورهای دیگر هم دارید؟

تجربه صادرات به کشورهای منطقه مانند عراق و افغانستان را داشته ایم، ولی متاسفانه در سال جاری به دلیل مشکلات موجود بر سر راه تهیه ضمانتنامه های ارزی امکان شرکت در مناقصات بین المللی میسر نشده است.

گواهینامه‌ها، افتخارات و استانداردهای ملی و بین‌المللی خود را معرفی کنید.

گواهی تائید صلاحیت تامین کنندگان را کسب کرده ایم. همچنین به عنوان تولید کننده بیشترین تعداد تابلوهای برق از سوی شرکت توانیر معرفی شده ایم و تقدیرنامه های متعددی به خصوص از شرکت توانیر و سایر کارفرمایان زیر نظر وزارت نیرو دریافت کرده ایم. تولید محصولات بر اساس آخرین استاندارهای روز جهان به عنوان مثال تابلوهای MV بر اساس IEC 62271-200 و تابلوهای فشار ضعیف بر اساس IEC61439 از افتخارات ماست.

و حرف آخر؟

کشور عزیزمان ایران یکی از ثروتمند ترین کشورها در دنیا از نظر منابع انسانی متخصص است، ما با مدیریت صحیح می توانیم به جذب نیروهای جوان اقدام و با آموزش مناسب از نوآوری های آنها در صنایع مختلف استفاده کنیم. پایین بودن ارزش واحد پولی ما در مقابل سایر واحدهای پولی هم باعث می شود که ما یک کشور با نیروی کار ارزان به شمار بیاییم. با یک برنامه صحیح می توان از نیروی کار ارزان (نفرساعت متخصص ارزان) به علاوه انرژی ارزان اقلیمی استفاده کرد و آنها را در صنایعی که موجب تولید کالا یا خدمت با ارزش افزوده فراوان می شود به کار برد تا یک وضعیت رقابتی پایدار ایجاد شود. امیدوارم ما مدیران دست اندرکار صنایع با لحاظ نمودن فاکتور اقتصاد مقاومتی و همچنین اقدامات حمایتی دولتمردان،  بتوانیم بخش قابل توجهی از صادرات در صنعت برق را نصیب مردمان این مرز و بوم نماییم.

 preloader