علی توکلی‌خو، مدیرعامل شرکت شیشه لیا: کیفیت، اعتبار و سرمایه«شیشه لیا» است


علی توکلی‌خو، مدیرعامل شرکت شیشه لیا: کیفیت، اعتبار و سرمایه«شیشه لیا» است

شرکت شیشه لیا در تولید شیشه تخت به روش شناور فعالیت دارد و در سال 1381 به بهر‌ه‌برداری رسیده است. البته سال تاسیس شرکت به 1368 برمی‌گردد و از اولین شرکت‌هایی است که در ایران تولید شیشه تخت را به روش شناور پایه‌گذاری کرده است. علی توکلی‌خو، مدیرعامل آینده نگر شرکت شیشه لیا، می‌گوید کارخانه با مشارکت فنی شرکت گلاوربل بلژیک که در صنعت تولید شیشه دنیا پیشگام است، طراحی و ساخته شده است و از نظر کیفیت ماشین‌آلات و فرایند تولید، سرآمد است. توکلی‌خو در حاشیه نمایشگاه شیشه به گفت‌و‌گو با ما نشست تا از دستاوردهای شرکت اش و دلایل موفقیت آن بگوید.

ظرفیت تولید شرکت چقدر است؟
ظرفیت تولید ما 400 تن در روز است و انواع شیشه تخت اعم از ساده و رنگی را تولید می‌کنیم.

اندکی درباره ایجاد شرکت و احداث کارخانه صحبت کنید و بگویید چگونه به جایگاه کیفی کنونی دست یافتید؟
پیشینه فعالیت صنعتی ما از تولید شیشه خودرو می‌آید. ما دومین کارخانه تولید شیشه خودرو در ایران را با نام شرکت پارس شیشه در سال 1351 احداث کردیم. شیشه‌های مخصوص خودرو از نظر کیفی باید بالاترین سطح را داشته باشند و از آنجا که ما از این شیشه‌های تخت به عنوان ماده خام در آن صنعت استفاده می‌کردیم، حساسیت‌های کیفی مورد نیاز را می‌شناختیم، بنابراین زمانی که خودمان به تولید شیشه تخت برای تامین مواد اولیه کارخانه پارس شیشه اقدام کردیم، همواره شاخص‌های کیفی را مدنظر داشتیم و رعایت می‌کردیم. در انتخاب شرکتی که طراحی فنی را انجام می‌داد و درواقع پیمانکار ساخت کارخانه بود، دقت بسیار زیاد صورت گرفت و حتی حاضر شدیم هزینه‌های بیشتری را تحمل کنیم تا به اهداف کیفی‌مان دست بیابیم و از نظر تاسیسات زیربنایی امکانات لازم را داشته باشیم. درواقع برای داشتن محصولاتی با کیفیت مطلوب هم به این زیرساخت‌ها و هم مواد اولیه مناسب نیاز است. ما در بحث تامین مواد اولیه سخت‌گیری‌های زیادی انجام داده و می‌دهیم. سیستم‌های خود را هم به طور مرتب پایش می‌کنیم تا مطمئن شویم که ثبات در تامین مواد اولیه با شاخص‌های کیفی برقرار باشد و در عین حال آموزش در حوزه نیروی انسانی و ایجاد ساختار داخلی متناسب را هم در برنامه همیشگی خود داریم. تثبیت فرایند و استقرار کیفی از اموری است که در همه این سال‌ها به آن اهتمام ورزیده‌ایم و بر کیفیت و کمیت تاکید داشته‌ایم. همواره سعی کرده‌ایم از نظر کیفی خود را در جایگاه بالایی قرار دهیم.
وقتی محصولات شما با چنین کیفیتی تولید می‌شوند، حتما در زمینه صادرات هم فعالیت دارید!
بله، سالانه بین 35 تا 50 درصد تولیدات شرکت ما صادر می‌شود که میزان آن بستگی به شرایط هر سال دارد. کشورهای هدف صادراتی ما شامل عراق، افغانستان، کشورهای حوزه CIS، شرق و جنوب اروپا و ترکیه هستند.
استانداردهای دریافتی و مواردی که برای آن مورد تقدیر قرار گرفته‌اید را هم شرح دهید.
ما 5 بار به عنوان صادرکننده نمونه استان قزوین شناخته شده‌ایم. از طرف سازمان استاندارد هم برای 6 سال متوالی، عنوان واحد نمونه در حوزه استاندارد را دریافت کرده‌ایم. از نظر رعایت امور ایمنی و بهداشت، از سوی سازمان بهداشت استان قزوین هر سال با عنوان واحد نمونه مورد تقدیر قرار می‌گیریم. استاندارد ملی و ایزوی 2016 را هم دریافت کرده‌ایم.

 preloader