دکتر داوود فرخزاد، مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران: جلوگیری از فرار مغزها افتخار شرکت ماست


دکتر داوود فرخزاد، مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران: جلوگیری از فرار مغزها افتخار شرکت ماست

شرکت مدیریت شبکه برق ایران بعد از حادثه فروپاشی شبکه برق کشور در سال 1382 برای یافتن علت این حادثه تشکیل شد. در سال 1383 تصمیم گرفته‌شد که شرکتی فقط با وظیفه راهبری و حفظ پایداری شبکه ایجاد شود. راهبری بازار برق ایران و هدایت عملیات مربوط به مخابرات وسنجش و پایش وظایف دیگری بود که بر عهده این شرکت گذاشته‌شد. مجموعه این فعالیتها شرکت مدیریت شبکه برق ایران را شکل داد و کم کم این شرکت به مرکز داده‌های فنی مرکز برق کشور تبدیل شد. با دکتر داوود فرخزاد، مدیرعامل شرکت درباره برنامه‌ها و دستاوردهای آن صحبت کردیم.

ویژگی ممتاز شرکت مدیریت برق ایران را چه می‌دانید؟

شرکت مدیریت شبکه، یک شرکت دانش‌محور و بسیار‌ تخصصی است که به مدت 15 سال، شبکه برق کشور را بدون فروپاشی و قطعی کلی شبکه اداره کرده است و حتی یک نیروی خارجی هم ندارد. از همان ابتدا حضور نیروهای نخبه توانیر به پا‌گرفتن شرکت کمک کرد و نیروهای انسانی جوان و تحصیلکرده که اکنون به تازگی متوسط سن آنها به حدود 40 سال رسیده است، از ویژگی های مجموعه ماست. این ظرفیت باعث شده‌است که ایده‌ها و کارهای جدیدی در شرکت شکل بگیرد و آن را به صورت مرکز فرماندهی عملیاتی صنعت برق کشور در‌آورد. در این چهارچوب اهداف جدیدی در نظر گرفته شد. سعی کرده‌ایم کیفیت نیروهایمان را ارتقا بدهیم و آنها را از بین فارغ‌التحصیلان بهترین دانشگاهها گزینش کنیم. برای حفظ این نیروهای آموزش‌دیده سعی می‌کنیم محیط کار را به گونه‌ای شکل دهیم که نوآورانه باشد و فقط شامل کارهای روزانه نباشد. امکانات رفاهی مانند برنامه‌های کوهنوردی فراهم کرده‌ایم تا فضای همدلی و دوستی بین کارکنان بیشتر شود. کسانی که در این حوزه در کشور مانده‌اند عاشقانه کار می‌کنند. این افراد باید استعدادهایشان شکوفا شود.

افتخارات و گواهینامه های شرکت را بیان کنید.

ما چندین سال است که در زمینه تحقیقات، رتبه اول صنعت برق را داریم. در کنفرانسهای علمی به ویژه در کنفرانس بین‌‌المللی برق در آبان 95 بیشترین مقالات را ارایه داده‌ایم. طرح ذخیره عملیاتی را اجرا کردیم که وزیر محترم نیرو برای انجام آن از ما تقدیر کردند. چندین سال در نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق به عنوان غرفه برتر انتخاب شدیم. در همایش ارتباط با صنعت برق به عنوان شرکتی با بیشترین ارتباط و به‌عنوان رتبه برتر انتخاب شدیم. در زمینه ارتقای سیستمهای حفاظتی هم توسط وزیر نیروی وقت مورد تقدیر قرار گرفتیم.

طرحهای توسعه شرکت چیست؟

بورس انرژی و شکلگیری معاملات برق بدون حضور بازیگران دیگر از جمله این برنامه‌هاست. تقویت معاونت مخابرات، توسعه سنجش و پایش، سیستمهای فازوری، پیاده‌سازی طرح جدید دیسپاچینگ با پیشرفته‌ترین تجهیزات دنیا که عملیات نصب آن تقریبا رو به اتمام است و به زودی بهره برداری می شود و قابلیت گسترش ارتباطات با کشورهای همسایه را به شکل موثری افزایش می دهد، از دیگر برنامه‌های توسعه است. برنامه‌های آینده ما هم در همان مسیر است که البته با سرعت بیشتری به آن ادامه خواهیم‌داد. فیبرنوری هم یک طرح بزرگ است که در حال توسعه آن هستیم و با این طرح ما حجم عظیمی از بستر اینترنت را فراهم می کنیم، البته در حال حاضر برای مصون ‌ماندن از حملات سایبری فقط در صنعت برق استفاده می شود و ممکن است در آینده به بخشهای دیگر هم اختصاص داده‌شود. STM16  که تاکنون در کشور ساخته نمی شد را هم داخلی‌سازی کردیم.

به چه کشورهایی صادرات دارید؟

صادرات ما به کشورهایی مانند پاکستان، افغانستان، نخجوان و ترکیه است. عراق هم به‌عنوان بزرگترین خریدار برق ما شناخته می‌شود. با عمان و قطر هم در مرحله مذاکرات برای صادرات برق هستیم. در‌مجموع با تمام کشورهایی که مرز زمینی داریم، مبدلات برق یعنی صادرات و واردات انجام می‌دهیم که در تمام آن مبادلات سود می‌کنیم. البته در زمان پیک مصرف و خاموشیهای تابستان، صادرات را قطع می‌کنیم.

 preloader