حضور شرکت های ایرانی در نمایشگاه بین المللی بغداد


حضور شرکت های ایرانی در نمایشگاه بین المللی بغداد
اخبار نمایشگاه هادر حالی که عربستان تلاش می‌کند بیش از پیش به دولت جدید عراق نزدیک شود، اما شرکت‌های ایرانی حضور فعال‌تری در نمایشگاه بین‌المللی بغداد که پنجره‌ای به‌روی اقتصاد عراق محسوب می‌شود داشته‌اند.
حدود 60 شرکت ایرانی تولید کننده محصولاتی همچون فولاد، محصولات پتروشیمی و فرش در این نمایشگاه با چای و شیرینی از بازدید کنندگان عراقی استقبال کردند.

به‌خلاف سال گذشته، در نمایشگاه امسال بغداد هیچ شرکت سعودی‌ای حضور ندارد. ریاض ترجیح داده بیشتر روی ملاقات‌های سطح بالا از جمله در سطح دیدار وزرای نفت دو کشور در بغداد تمرکز کند. پس از دیدار وزرای نفت عراق و عربستان، دو کشور وعده همکاری‌های بیشتر در بخش انرژی را داده‌اند. رئیس جمهوری جدید عراق هم در اولین سفر رسمی خود به کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس رفته است.

عربستان و دیگر کشورهای عربی به‌دنبال افزایش حضور خود در عراق هستند و شاید تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران فرصت این حضور را برای آنها فراهم کند، اما به‌سختی می‌توان با نفوذ ایران در عرصه سیاسی و تجارت عراق مقابله کرد.

خالد الوالی، تاجر عراقی در حالی که از غرفه یک شرکت ایرانی بازدید می‌کرد گفت: «محصولات ایرانی برای عراق خیلی مهم هستند». وی افزود، محصولات وارداتی از ایران ارزان‌اند. ایران منبع مهمی برای تأمین مواد خام است.

آرش نماینده یک شرکت محصولات شیمیایی ایران در این نمایشگاه گفت، این اولین باری است که شرکتش به عراق آمده است. «عراق بازاری جذاب برای ماست. آنها در همسایگی ما هستند و پس از سال‌ها جنگ به محصولات ارزان‌قیمت نیاز دارند. ما تصمیم داریم تمام این ده روز را در نمایشگاه حضور داشته باشیم».

بیرون سالن ایران تنها یک شرکت اماراتی دیده می‌شود که در زمینه فروش بویلر فعالیت دارد.
منابع آگاه در وزارت تجارت عراق گفتند، شرکت‌های سعودی که سال گذشته تعدادشان به حدود 60 شرکت می‌رسید، در دقایق آخر از حضور در نمایشگاه انصراف داده‌اند، به‌عوض تعداد شرکت‌های ایرانی دو برابر شده است.

وزارت بازرگانی عربستان در پاسخ به درخواست اظهار نظر در مورد حضور شرکت‌های سعودی در نمایشگاه بغداد، بدون ارائه توضیح بیشتر گفته: «ارتباطی به ما ندارد».

دانا علی یک مغازه‌دار عراقی در شهر سلیمانیه می‌گوید: «بیشتر کالاهای ما ایرانی هستند. ما کالاها را در مرز تحویل می‌گیریم و آنها خیلی هم ارزان هستند. هزینه حمل‌ونقل هم خیلی پایین است».

در بغداد، تحریم‌ها علیه ایران از برخی جهات به‌نفع عراق تمام شده است. حامد شهین مهر، نماینده یک شرکت پتروشیمی ایرانی می‌گوید: «شرکت ما در لیست تحریم‌ها نیست، اما تحریم‌ها تجارت با اروپا را سخت‌تر کرده است. ما با یک شرکت انگلیسی قرارداد داشتیم. اما آنها اخیراً قرارداد را لغو کرده‌اند… این باعث می‌شود عراق برای ما به بهترین گزینه موجود تبدیل شود».

 preloader