گزارش برگزاری و برگزیدگان نخستین جشنواره صنعت نمایشگاهی(Stallex Award)


گزارش برگزاری و برگزیدگان نخستین جشنواره صنعت نمایشگاهی(Stallex Award)

همزمان با مراسم اختتامیه نمایشگاه استالکس 2018، رویداد Stallex Award (نخستین جشنواره صنعت نمایشگاهی) برگزار شد. این رویداد که تاکیدی بر ضرورت هم‌افزایی بین فعالان صنعت نمایشگاهی و تلاشی برای ترغیب و تشویق فعالان حوزه های مختلف صنعت نمایشگاهی به نوآوری، خودباوری و گسترش ارتباطات بین‌المللی جهت حضور در بازارهای جهانی است، روز یکشنبه 4 شهریور 97 با حضور مدیران ارشد نمایشگاه‌های تهران و شهر آفتاب و چهره‌های اثرگذار صنعت نمایشگاهی کشور و مهمانان خارجی (پروفسور خوان پوچالت دبیرکل انجمن نمایشگاه های اسپانیا و پروفسور یورگ بایر استاد دانشگاه روانزبرگ آلمان) سالن شماره یک اداری نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شد.

این جشنواره در 5 بخش اصلی (برگزاری رویداد؛ طراحی و ساخت غرفه و تجهیزات نمایشگاهی؛ رسانه‌های نمایشگاهی؛ IT؛ کتاب و مقالات نمایشگاهی) و یک بخش جنبی (عکس‌های نمایشگاهی) به تقدیر از فعالان صنعت نمایشگاهی پرداخت. انتخاب برندگان هر بخش به عهده یک هیئت داوری مستقل بود.

گزارش رویداد

در ابتدای مراسم، پس از تلاوت آیاتی از کلام الله مجید و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران، آقای علی رجب‌زاده برگزارکننده نمایشگاه استالکس به ارائه گزارش کوتاهی از این رویداد پرداخت و درباره دلایل برگزاری Stallex Award سخن گفت: «استالکس یک پلت‌فرم است و ما از آن نه با عنوان نمایشگاه بلکه رویداد یاد می‌کنیم که متشکل از زیر‌رویدادهای مختلف است.» در ادامه مهندس قبادی مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: «قدرت هر صنعت را می‌توان در نمایشگاه‌های تخصصی آن صنعت مشاهده کرد. به بیان دیگر، ما می‌توانیم قدرت و توان‌مندی فعالان این صنعت را در نمایشگاه استالکس 2018 که در شهرآفتاب برگزار شد، مشاهده کنیم». سپس مهندس محمدرضا مودودی معاون توسعه صادرات کالا و خدمات سازمان توسعه تجارت پشت تریبون قرار گرفت و گفت: «خوشحالم امروز این‌جا شاهد طلیعه یکی از مهم‌ترین رویدادهایی هستیم که جای آن در صنعت نمایشگاهی کشور خالی بود‌. به رویداد استالکس امسال، بخش “اوارد” اضافه شده که می‌تواند ویژگی انگیزشی داشته باشد و در تولید دانش در صنعت نمایشگاهی رونق ایجاد کند.»

همچنین پروفسور پوچالت دبیرکل انجمن نمایشگاه های اسپانیا (AFE) در سخنانی اعلام کرد: «به صنعت نمایشگاهی ایران به خاطر برگزاری این رویداد تبریک می‌گویم. صنعت نمایشگاهی در ایران بسیار قوی عمل می‌کند.»

دکتر آدینه مدیر نمایندگی تخصصی آموزش صنعت نمایشگاهی و خدمات وابسته و دبیرکل انجمن مراکز آموزش مهارت‌های کسب‌و‌کار ایران دیگر سخنران این رویداد بود. همچنین دکتر اسفهبدی رئیس منطقه خاورمیانه و آفریقای UFI در سخنانی اعلام کرد: «استالکس کار بزرگ و خوبی است و ما از این دست رویدادها نداشتیم که برگزاری این رویداد جای تقدیر و تشکر دارد. از این بابت به مدیران نمایشگاه تهران تبریک می‌گویم.»

در ادامه برنامه، از مهندس قبادی، مهندس مودودی، دکتر اسفهبدی، مهندس هاشمی (معاونت نمایشگاه شهرآفتاب)، مهندس رنجبران، مهندس میرظفرجویان و آقایان پوچالت و بایر برای اهدای تندیس مشارکت‌کنندگان برتر دعوت به عمل آمد. همچنین در طول برنامه، کلیپ‌هایی از افتتاحیه استالکس 2018 و نشست‌های هیئت داوران به نمایش درآمد.

هیئت داوران جشنواره Stallex Award در 5 بخش اصلی به بررسی آثار پرداختند و امتیاز جداگانه‌ای برای هر یک ثبت کردند که در نهایت به انتخاب یک برنده منجر شد. انتخاب برنده عکس نمایشگاهی به عهده بازدیدکنندگان بود. لازم به یادآوری است که شرکت دکوپاژ به عنوان برگزارکننده نمایشگاه استالکس 2018، در انتخاب برندگان هیچ نقش یا دخالتی نداشته است. اسامی داوران هر بخش به شرح زیر است:

  • رئیس هیئت داوران: محمد جواد قنبری، سرپرست معاونت امور نمایشگاهی نمایشگاه بین المللی ج.ا. ایران
  • برگزاری رویداد:

حمیدرضا آملی، مدیر امور نمایشگاه های داخلی نمایشگاه بین المللی ج.ا. ایران

احسان قمری، معاون دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت

محمود بندرچی، مدیرعامل شرکت رستاک پاد ویژن

  • طراحی و ساخت غرفه و تجهیزات نمایشگاهی:

عبدالرضا رنجبران، مدیر طراحی و غرفه آرایی نمایشگاه بین المللی ج.ا. ایران

منوچهر جعفری زاده، رئیس انجمن صنفی کارفرمایی غرفه سازان ایران

امیر عبدالله پور، مدیر عامل شرکت طراحان سیستم

  • رسانه‌های نمایشگاهی:

عباس برهانی، مدیر بازاریابی و امور مشارکت های نمایشگاه بین‌المللی ج.ا. ایران

عادل طالبی، عضو هیئت مدیره انجمن کسب‌و‌کارهای اینترنتی

سعید دارابی، فعال نمایشگاهی

  • گروه IT

عادل طالبی، عضو هیئت مدیره انجمن کسب و کارهای اینترنتی

سعید دارابی، فعال نمایشگاهی

  • کتاب‌های نمایشگاهی:

عباس برهانی، مدیر بازاریابی و امور مشارکت های نمایشگاه بین‌المللی ج.ا. ایران

داود آدینه، مدیر نمایندگی تخصصی آموزش صنعت نمایشگاهی و خدمات وابسته و دبیرکل انجمن مراکز آموزش مهارت‌های کسب‌و‌کار ایران

شیرین شریفیان، مسئول واحد تحقیقات نمایشگاه بین‌المللی مشهد

 

آثار شرکت‌کننده در 5 بخش اصلی Stallex Award به شرح زیر است:

*برگزاری رویداد

گزارش رویداد کیش اینوکس- بهاران تدبیر کیش

گزارش نهایی نمایشگاه اختصاصی ج.ا. ایران در اوکراین- همکاران تجارت فرتاک

گزارش ششمین نمایشگاه بین‌المللی حمل‌و‌نقل ریلی صنایع، تجهیزات و خدمات وابسته- میلاد نور

گزارش فارماپک خاورمیانه- موسسه آلند

گزارش رویداد فیداکسپو (همایش و نمایشگاه بین‌المللی خوراک دام، طیور و آبزیان)- آوا ابتکار مه سیما

 

*طراحی و غرفه‌سازی و تجهیزات نمایشگاهی

سازه نمایشگاهی مستر- سهلان نما

پارتیشن و مبلمان اداری، سازه کیلیپ- سهلان نما

سالن و سوله پیش‌ساخته، چادر آلومینیومی- سهلان نما

غرفه طرح خاص- سهلان نما

سازه‌های نمایشگاهی دیماح

طرح غرفه خودساز- آرتمن دکاموند سازه

طرح سیستم مدولار نمایشگاهی- سرو پارس

 

*رسانه‌های نمایشگاهی

هفته‌نامه «اقتصاد و نمایشگاه»

مرجع رویدادهای نمایشگاهی اکسبیز

 

*گروه IT

پلتفرم تبلیغات آنلاین یکتانت

مرجع تصویری نمایشگاهی اکسلنز

سامانه ایجاد، ثبت نام، انتشار و فروش رویداد ایوند

سامانه های ثبت نما، نیرونما و قرار ملاقات‌های تجاری

سامانه یکپارچه هوشمندسازی نمایشگاهی الیکا

 

*کتاب‌های نمایشگاهی

مدیریت برگزاری رویدادها – آیت صفایی

مدیریت جامع نمایشگاهی – سید حسین میرظفرجویان

اصول و فنون برگزاری نمایشگاه‌ها – سید حسین میرظفرجویان

اصول سرپرستی و مدیریت (با نگرش به مدیریت غرفه و سالن نمایشگاهی)- سید حسین میرظفرجویان

طراحی و غرفه‌آرایی نمایشگاه‌ها – سید حسین میرظفرجویان

اکسپو (نمایشگاه جهانی)- سید حسین میرظفرجویان

نمایشگاه‌های جهانی (اکسپو)- سید حسین میرظفرجویان

اثرشناسی نیم قرن تسهیل‌گری صنعت نمایشگاهی- محمد سعادتی‌پور

پدیدارشناسی نمایشگاه‌های جهانی- محمد سعادتی‌پور

تبلیغات در صنعت نمایشگاهی- محمد سعادتی‌پور

رهنمودهایی برای موفقیت در برندسازی- محمد علمی

بازاریابی و ارتباطات در نمایشگاه‌ها- محمد علمی

نقش نمایشگاه‌ها در توسعه صادرات و تحولات صنعت نمایشگاهی در جهان- محمد علمی

مبانی امور نمایشگاهی- محمد علمی

اصول برگزاری، غرفه‌داری و بازدید نمایشگاه‌ها- محمد طاهری

مدیریت همایش‌ها- علی رضا مشکانی و سیده مژگان طباطبایی

 

برگزارکنندگان رویداد Stallex Award جهت تاکید بر اهمیت نوآوری در صنعت نمایشگاهی و حمایت از تلاش‌های فعالان این حوزه، همچنین برای قدردانی از زحمات پیشکسوتان این صنعت، در دو بخش جداگانه به نام های «استالکس تلنت» و «چهره‌های ماندگار»” تندیس‌هایی به برگزیدگان اهدا کردند.

 

اسامی برندگان 5 بخش اصلی

*برگزاری رویداد

تندیس این بخش برای برگزاری ششمین نمایشگاه بین‌المللی حمل و نقل ریلی صنایع، تجهیزات و خدمات وابسته به شرکت میلاد نور تعلق گرفت.

 

*طراحی و غرفه‌سازی و تجهیزات نمایشگاهی

تندیس این بخش برای سالن و سوله پیش‌ساخته، چادر آلومینیومی به شرکت سهلان نما تعلق گرفت.

 

*رسانه‌های نمایشگاهی

تندیس این بخش در گروه رسانه‌‌های دیجیتال و مکتوب با امتیاز برابر به شرکت مرجع رویدادهای نمایشگاهی اکسبیز و هفته‌نامه «اقتصاد و نمایشگاه» تعلق گرفت.

 

*گروه IT

تندیس این بخش به سامانه یکپارچه هوشمندسازی نمایشگاهی الیکا تعلق گرفت.

 

*کتاب نمایشگاهی

ضمن تقدیر از نویسندگان کتاب‌های نمایشگاهی در سال‌های اخیر، تندیس این بخش به سید حسین میرظفرجویان برای کتاب مدیریت جامع نمایشگاهی تعلق گرفت.

 

استالکس تلنت

این بخش که به صورت یک بخش جنبی در Stallex Award گنجانده شده، در واقع قدردانی از تلاش فعالانی است که در زمینه‌های مختلف نمایشگاهی اقدام به نوآوری کرده‌اند. امید است که با قدردانی و تشویق کسانی که در شرایط کنونی با بذل هزینه‌های مادی و معنوی اقدام به نوآوری و نواندیشی می‌کنند، راهی به سوی توسعه صنعت نمایشگاهی و ارتقای جایگاه این صنعت در دنیا، باز شود. این انتخاب توسط شورای راهبردی استالکس صورت می‌پذیرد.

بر این اساس، تندیس استالکس تلنت به دو نفر اهدا شد:

تندیس اول در بخش استارت‌آپ به پاس زحمات و تلاش‌های شبانه‌روزی و ارائه راهکار برای ورود شرکت‌های استارت‌آپی و تاکید بر ورود نوآوری‌ به صنعت نمایشگاه به عادل طالبی تعلق گرفت.

تندیس دوم در بخش نوآوری صنعت نمایشگاهی، به پاس تلاش‌های بی‌وقفه برای طراحی و ساخت سازه‌ای ایرانی و نزدیک به معیارهای جهانی به سینا محزون برای «سازه رپید» اهدا شد. این سازه که برای نخستین بار در نمایشگاه استالکس رونمایی شد، از ویژگی‌های مهمی همچون سبکی، سهولت نصب و ایرانی‌بودن برخوردار است.

 

چهره‌های‌ ماندگار صنعت نمایشگاهی از نگاه استالکس

در این بخش با توجه به عملکرد و اثربخشی و دامنه اثر فعالان نمایشگاهی، تندیسی به عنوان چهره‌ ماندگار اعطا شد. با تجربه‌های هر صنف، سرمایه‌های آن محسوب می‌شوند و استفاده از تجربه این بزرگان نشان از بلوغ فکری جامعه است.

امید است که با هم‌افزایی نیروهای نو‌اندیش و جوان و فعالان با تجربه که حاصل سال‌ها تلاش خود را در قالب آموزش و نشر کتاب در اختیار این صنعت و هم‌افزایی تیمی قرار می‌دهند، گامی به سوی آینده‌ای روشن برداریم.

این تندیس‌ها برای تحول مدیریتی و نگاهی نو به چگونگی برگزاری رویدادها و اعتماد به برگزارکنندگان جوان و مسئولیت‌پذیری به دکتر عبدالناصر اسکندری مدیرعامل پیشین نمایشگاه بین‌المللی فارس، همچنین به پاس سال‌ها حضور فعال در عرصه صنعت نمایشگاهی به دکتر حسین اسفهبدی رئیس منطقه خاورمیانه و آفریقای UFI اهدا شد.

 

بخش عکس

در طول برگزاری نمایشگاه استالکس، گالری عکس‌های نمایشگاهی دایر شد و در این گالری عکس‌های نمایشگاهی به نمایش درآمد. این گالری شامل 31 اثر از خانم مریم طاهری، آقایان علی قاصدی، مجتبی محمدلو، احمد معینی جم، ابوالفضل عرب جوادی، حسین تهوری و محمد بابایی بود که تندیس این بخش به علی قاصدی تعلق گرفت.

 

تندیس مهمانان خارجی

در پایان برنامه، دو تندیس به رسم یادبود به آقایان پوچالت و بایر اهدا شد.

 

 preloader