گزارش؛مروری بر نمایشگاه توانمندی‌های بخش تعاون


گزارش؛مروری بر نمایشگاه توانمندی‌های بخش تعاون

برگزاری نمایشگاه توانمندی تعاونی ها در واقع فرصتی برای نمایش توانایی تعاونی ها است که با تجمیع سرمایه های خرد مردمی به دنبال کسب و کاری اشتغالزا هستند، اما بدون تردید آنها در این مسیر به امید حمایت های دولتی و بانک تخصصی که برای تعاونگران ایجاد شده، گام نهاده اند.

 

دیروز (دوشنبه 12شهریور) نمایشگاه توانمندی تعاونی ها در سالن نمایشگاهی هتل المپیک تهران که توسط حمید کلانتری معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی افتتاح شد، گوشه ای از توانمندی این بخش را در قالب واحد های تولیدی و خدماتی در معرض دیدگاه همگانی قرار داده است.
مدیرعامل یک شرکت تعاونی که بانویی جوان و فعال در زمینه تولید و صادرات زعفران است، در بازدید معاون وزیر تعاون ازنمایشگاه، از عملکرد بانک توسعه تعاون در زمینه اعطای تسهیلات گلایه کرد و افزود: طرح ایجاد این تعاونی را بارها به بانک یادشده اعلام و برای دریافت تسهیلات پیگیری کردم، اما به بهانه اینکه طرح قابلیت سودآوری ندارد، آن را از گردونه دریافت وام خارج ساختند.
به گفته وی، بانک توسعه تعاون در ارتباط با طفره رفتن از اعطای تسهیلات مدعی بود که این طرح قابلیت اشتغالزایی ندارد، درحالیکه با راه اندازی این تعاونی، برای 15 نفر خانم اشتغال دایم ایجاد شد.

**راه رشد تولید کفش زنجانی ها حضور در بازارهای منطقه
تعاونی تولیدکنندگان کفش زنجان نیز در این نمایشگاه مشارکت دارد و مدیر آن در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: استان زنجان واحدهای بسیاری در زمینه تولید کفش فعالیت دارند که با راه اندازی تعاونی، اکثر آنها به عضویت تعاونی درآمدند.
وی که از معرفی خود پرهیز داشت، افزود: تجمیع واحدهای تولیدی کفش زنجان درقالب یک تعاونی موجب شد تا علاوه بر ساماندهی بازار این استان، بستر فروش منظم تولیدات در سایر استان ها فراهم شود.
به گفته این تعاونگر، امروز تولیدات کیفی این تعاونی زمینه حضور در بازارهای منطقه را از جمله در عراق دارد، اما در این مسیر نیازمند حمایت از سوی مسئولان دربخش مالی برای افزایش قدرت تولید و همچنین حمایت های گمرکی است.
وی گفت: لازمه حضور قدرتمند و ماندگار در بازار عراق برندسازی است تا محصولات تمامی کارخانه درقالب یک نام ونشان تجاری خاص صادر و به مشتریان معرفی شود و باوجود اینکه برندسازی صورت گرفته ، اما به دلیل نبود حمایت های لازم، هنوز نتوانسته ایم محموله ای به این کشور صادر کنیم.

**تسهیلات بانکی ضامن تداوم فعالیت سنگ تراشان چهارمحال و بختیاری
جوانی که در زمینه سنگ تراشی و ساخت بدلیجات مسی و نقره ای تعاونی ای ایجاد کرده است درگفت و گو با خبرنگار ایرنا درخواست درج نشدن نامش را داشت و گفت: تعدادی از جوانان استان نسبت به ایجاد شرکت تعاونی اقدام کرده اند تا بدین ترتیب علاوه بر اشتغال آفرینی برای خود بتوانند تعدادی از جوانان چهارمحال و بختیاری را از بند بیکاری نجات بخشند.
این کارآفرین تصریح کرد: اکنون با خریداری سنگهای خام و با هنر دست سنگ تراشان آنها را به اشکالی زیبا تبدیل و به فروش می رسانیم، علاوه براین تعدادی از هنرمندان عضو تعاونی که درساخت بدلیجات تبحر دارند از این سنگها برای زینت بخشیدن به بدلیجات نیز استفاده می کنند.

** تجمیع بانوان هنرمند بافنده خراسان جنوبی در قالب تعاونی
همچنین خانم حسینی مدیر یک تعاونی بافنده فرش از خراسان جنوبی که امکان اشتغال مستقیم 25 نفر از بانوان این استان را فراهم کرده، گفت: برپایی اینگونه نمایشگاه ها ضمن ارایه تولیدات، فرصتی برای بازاریابی است و در عین حال بازگویی مشکلات با مسئولان و مقام های حوزه تعاون به عنوان مزیت مشارکت در این بخش است.
وی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا توضیح داد: مدت 10 سال از تشکیل تعاونی یاد شده سپری شده و هدف اصلی از شکل گیری آن اشتغالزایی برای زنان بدسرپرست و بی سرپرست بود.
این بانوی کارآفرین اضافه کرد: ارایه آموزش و جذب بافنده از استانهای مختلف زمینه حضور 25 نفر به شکل مسستقیم را در این تعاونی فراهم کرد.
حمید کلانتری روزگذشته در حاشیه مراسم افتتاح نمایشگاه توانمندی تعاونی ها به خبرنگار ایرنا گفت: نمایشگاه توانمندی های بخش تعاون فرصت مناسبی برای نشان دادن ظرفیت های این بخش است و مدیران بخش های مختلف با بازدید از این نمایشگاه ها می توانند با مشکلات تعاونگران از نزدیک آشنا و برای رفع آنها تشریک مساعی داشته باشند.
معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی فرصت شناسایی بازار و مشتریان جدید را از دیگر مزیت های برپایی این نمایشگاه ها عنوان کرد.
نمایشگاه توانمندی تعاونی ها که روز گذشته آغاز به کار کرد، فردا ( چهارشنبه) 14 شهریور به کار خود پایان می دهد.

منبع خبر:خبرگزاری ایرنا

 preloader