پیام مهندس عباس قبادی به مناسبت بیست و هفتمین رویداد ملی فرش


پیام مهندس عباس قبادی به مناسبت بیست و هفتمین رویداد ملی فرش

 

باید سلایق جدید بازار کشورهای خریدار فرش دستباف را کشف کرد

مهندس قبادی سرپرست محترم و عضو هیأت مدیره شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران، به مناسبت برگزاری بیست‌و‌هفتمین نمایشگاه فرش دستباف پیامی به این شرح صادر کرد: فرش دستباف ایران عمری به درازای تاریخ هنر و فرهنگ ایرانی دارد. شناخت جهانیان از قالی ایران و ستودن آن ناشی از تلاش مردمانی است که ذوق هنری را با جاذبه‌های پر رمز و راز فرهنگ و هنر ملی در آمیخته‌اند. فرش به عنوان یکی از ارزشمندترین دستاوردهای مردم‌، خود یک فرهنگ است؛ فرهنگی مرکب از هنرهای دستی دیگر مانند

طراحی‌، برجسته‌کاری‌، نقاشی و صورت‌گری‌، مینیاتور‌، تذهیب و رنگرزی که باعث تکامل و غنای این هنر اصیل شده است. این هنر سنت‌آفرین نیز بوده و بیان‌کننده حالات‌، باورها و اعتقادات دینی ما است. طرح‌ها و نقش‌های فرش ایرانی از سویی نشان‌گر دوره ویژه تاریخی و از سوی دیگر نمایان‌گر فرهنگ بافندگان آن‌ در مناطق مختلف ایرانی است. حفظ و صیانت از این صنعت بسیار حائز اهمیت است و توجه به بهره‌وری و کاهش قیمت تمام‌شده‌، اعزام هیات‌های تجاری به کشورهای هدف به منظور توسعه بازار‌، دعوت از هیات‌های تجاری خارجی‌، تبلیغات کیفیت و مزیت فرش ایرانی و حمایت از فعالان این عرصه موجب می‌شود تا هنر و صنعت فرش دستباف به عنوان یکی از منابع اصلی صادرات غیر نفتی جایگاه والاتری را در عرصه جهانی کسب کند‌.

امید است که با برنامه‌ریزی‌ها و پیش‌بینی‌های به‌عمل‌آمده در حوزه‌های حمایتی از سوی دولت‌، اقتصاد کشور رو به وضعیت مطلوب‌تری روی آورده و بستر مناسب‌تری در عرصه فعالیت‌های اقتصادی خصوصا صنعت فرش و صادرات آن فراهم شود. بدین جهت وظیفه بزرگی به دوش تولیدکنندگان بخش‌های مختلف نهاده شده که انتظار می‌رود با درایت خود تحولی در صنعت فرش دستباف ایران صورت دهند. بنابراین باید سلایق جدید بازار کشورهای خریدار فرش دستباف را کشف کرد، طرح‌ها و رنگ‌ها را با سلیقه آن‌ها تطبیق داد و به آن کشورها ارسال کرد. در همین راستا برگزاری بیست‌و‌هفتمین نمایشگاه فرش دستبافت که به لحاظ کمی و کیفی رشد قابل ملاحظه‌ای نسبت به دوره های قبل داشته، زمینه‌سازی مناسبی را برای بازاریابی های کلان و گسترده در زمینه فرش به وجود می‌آورد. این رویداد محل تلاقی بازدید‌کنندگان و عرضه‌کنندگان کالا و خدمات ونقطه برخورد عرضه و تقاضاست و قادر خواهد بود نوآوری‌ها، خلاقیت‌ها و ابتکارات آثار هنری را با قیمت‌های مناسب در یک بازار رقابتی سالم عرضه کند. شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران ضمن سپاس از کلیه صاحب‌نظران، متخصصان، واحدهای تولیدی، صادراتی، نهاد‌های دولتی و تشکل‌های خصوصی که در این رویدادهای مهم مشارکت کردند آرزوی توفیق روزافزون برای دست‌اندرکاران این صنعت، از درگاه خداوند متعال مسئلت می‌نماید.

 

 preloader