همزمان با نمایشگاه فرش؛تاکید وزیر صنعت بر حل سریع مشکل بیمه قالیبافان


همزمان با نمایشگاه فرش؛تاکید وزیر صنعت بر حل سریع مشکل بیمه قالیبافان

محمد شریعتمداری وزیر صنعت و معدن و تجارت یکی از مشکلات این هنر – صنعت را کم‌توجهی به تولیدکنندگان برشمرد و افزود: ضروری است مشکل بیمه قالی‌بافان یک بار برای همیشه رفع شود. روز شنبه در آیین افتتاحیه بیست‌و‌هفتمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت فرش ایران در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی تهران‌ افزود: از ابتدای امسال تاکنون رشد 32 درصدی صادرات فرش ایران به ثبت رسید و فقط در چهار ماهه ابتدایی سال، صادرات فرش دستباف به آمریکا 21 درصد افزایش یافت.

وی ادامه داد: صنعت کشور به دلیل عامل برون‌زا و فشار بیرونی از ناحیه سیاست خارجی با مشکلاتی مواجه شده و بخشی از کاهش ارزش پول ملی مصنوعی است.

شریعتمداری با بیان این‌که ارز حاصل از صادرات فرش دستباف با قیمت 2 برابر پارسال قابل وصول است، گفت: یکی از مشکلات این هنر – صنعت، کم‌توجهی به تولیدکنندگان بوده که ضروری است مشکل بیمه قالی‌بافان یک بار برای همیشه رفع شود.

حل مشکل بیمه قالی‌بافان  با کمک مجلس

وزیر صنعت و معدن و تجارت تاکید کرد: مشکل بیمه قالی‌بافان باید با کمک نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مرکز ملی فرش ایران حل شود. وی به تغییر سیاست‌های ارزی اشاره کرد و گفت: تعداد زیادی بخشنامه ارزی در مدت کوتاه صادر شده و شیوه جدید تخصیص ارز به خلا در تامین واردات مواد اولیه صنایع از جمله صنعت فرش ماشینی و دستباف منجر شده که مرکز ملی فرش باید حل این مشکل و تامین مواد اولیه را پیگیری کند.

شریعتمداری با بیان این‌که درآمدهای مالیاتی باید به توسعه کشور بیانجامد، گفت: مالیات بر ارزش افزوده مانع جدی در برابر تولید فرش دستباف است و مسکوت‌ماندن آن به مدت یک سال، در بسته حمایت از تولید تدوین شده است.

20میلیارد تومان تن‌خواه به‌ جای مشوق 13 هزار میلیارد تومانی صادرات

این عضو کابینه یادآورشد: برای مشوق‌های صاراتی 13 هزار میلیارد تومان منابع از مجلس تقاضا کردیم و اکنون که در ششمین ماه از سال قرار داریم، به جز 20 میلیارد تومان تن‌خواه‌گردان، حتی یک ریال از این مشوق‌ها در اختیار وزارتخانه قرار نگرفته است. شریعتمداری تاکید کرد: تحمل ما نیز حدی دارد و 20 میلیارد تومان تن‌خواه حلال مشکلات صادرات نیست. وی افزود: سهم فرش از مجموع مشوق‌های صادراتی باید جداگانه نگهداری شده و فقط صرف این هنر صنعت شود.

خبری از 32 هزار میلیارد تومان اعتبار برای بخش تولید نیست

وزیر صنعت و معدن و تجارت گفت: در حوزه تولید نیازمند سرمایه در گردش با نرخ های ارزان‌تر هستیم و به این منظور 32 هزار میلیارد تومان برای امسال درخواست شده که تخفیف از این محل تا امروز صفر بوده است.

وی گفت: 20 درصد ارز مجموع صادرات غیرنفتی مربوط به فعالیت های نوپا، خلاقانه، پیشرفت‌های صنعتی و غیره است که سهمی حدود 14 میلیارد دلاری در صادرات دارد؛ در این زمینه درخواست کردیم ارز صادراتی درگیر بروکراسی اداری نشود و فقط صادرکننده و واردکننده به ثبت آن بپردازند، اما این مصوبه متوقف شده است.

وزیر صنعت و معدن و تجارت در ادامه، تحریم فرش دستباف را یکی از حربه‌های آمریکا برشمرد و گفت: یکی از دلایل این موضوع آثار اجتماعی فرش است که بیش از 2.5 میلیون نفر به طور مستقیم و غیرمستقیم به این صنعت وابسته اند. وی یادآور شد: نگاه اقتصادی به فرش دستباف ظلمی بزرگ به این هنر- صنعت است، زیرا یکی از مهم‌ترین ابزارها برای انتقال فرهنگ اصیل ایرانی به شمار می‌رود.

تورج ژوله از پیشکسوتان فرش دستباف کشور در ادامه با اشاره با این‌که این هنر – صنعت عام‌ترین و مردمی‌ترین هنر ایرانی است، یادآور شد: در حال حاضر در حدود یک  میلیون و پانصد خانوار از فرش دستباف کشور ارتزاق می‌کنند که این امر لزوم توجه بیش‌تر به این قشر را ایجاب می‌کند .

وی افزود: به‌رغم وجود تشکل دستگاهی برای فرش دستباف کشور معاونتی برای این هنر – صنعت در دل وزارت صنعت و معدن و تجارت کشور تعریف نشده است .

سایه سنگین نوسانات شدید ارز بر فرش دستباف

رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرش دستباف هم با اشاره به اثرات منفی نوسانات نرخ ارز بر فرش دستباف گفت: این هنر- صنعت اصیل ایرانی، سفیر ایران در بازارهای جهانی است.

احمد کریمی اصفهانی یاد آورشد: آمریکا و غرب تمام گزینه‌هایی که بر علیه مردم ایران انتخاب کرده، در هیچ موضوعی موفق نبوده و تنها راهی که اکنون به عنوان بهترین گزینه بر علیه ایران مطرح شده، ناراضی‌کردن مردم است.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرش دستباف افزود: مواد اولیه مورد نیاز صنعت فرش دستباف و آموزش آن بسیار ارزان و در دسترس است، در حالی که یکی از برندهای دیرینه ایران در بازارهای جهانی بوده است.

وی تصریح کرد: تولید بدون صادرات موضوعیت ندارد، بنابراین اگر صادرات باشد تولید رونق خواهد گرفت و فرش تا زمانی سفیر ایران در بازارهای جهانی است که بتواند صادرات موفقی داشته باشد؛ پس باید تولیدکنندگان و صادرکنندگان را حمایت کنیم.

کریمی اصفهانی ادامه داد: در سال ۷۴ ایران یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار بوده، در حالی که اکنون مالیات بر ارزش افزوده، مالیات بر تسعیر ارز و مساله فرش‌های مرجوعی در کنار نگاه سیاسی و جناحی به فرش دستباف ایران توانسته مشکلات زیادی را برای صادرکنندگان فرش دستباف ایرانی ایجاد کند.

وی اظهار داشت: در قالب تحریم‌های داخلی، برخی مسائل از جمله تغییرات و نوسانات شدید نرخ ارز و تصمیمات خلق‌الساعه بدون مشورت با بخش خصوصی گریبان‌گیر فرش دستباف شده است. هنوز مشکل جوایز صادراتی پرداخت نشده از سال ۹۱ حل نشده بود که نگرانی مالیات بر صادرات به عناوین مختلف، این هنر-صنعت اصیل ایرانی را تحت‌الشعاع قرار داد.

کریمی اصفهانی گفت: قانون مالیات بر تسعیر ارز سال‌های بسیاری توانست صادرکنندگان فرش دستباف ایرانی را تحت‌الشعاع خود قرار دهد، این در حالی است که اکنون برخی مالیات‌های تعریف شده، تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش ایرانی را تحت تاثیر قرار داده است؛ آن‌چه نیاز داریم، همدلی دولت در کنار بخش خصوصی و بها دادن به نهادهای برگرفته از صادرکنندگان حقیقی است.

وی معتقد است که بخش خصوصی شناسنامه‌دار در یک محیط کسب و کار آرام، باید ضمانت‌های رفتاری میان‌مدت و بلندمدت از دولت دریافت کند. با این که شش ماه از سال می‌گذرد، هنوز صادرکننده تکلیف خود را نمی‌داند، یعنی پیمان‌سپاری ارزی مشکلاتی را ایجاد کرده که وضعیت تقریبا ناشناخته‌ای را پیش روی صادرکنندگان قرار داده است.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرش دستباف خاطرنشان کرد: سامانه نیما از دیگر معضلات امروز صنعت فرش است، به این معنا که ضرورت ارائه ارز حاصل از صادرات به نرخ دولتی در کنار بازگشت ارز حاصل از صادرات تنها ظرف دو ماه مشکلات اساسی را برای صادرات فرش دستباف ایرانی ایجاد خواهد کرد.

نمایشگاه صنعت فرش از نظر کمی و کیفی بزرگ‌ترین نمایشگاه فرش دستباف جهان محسوب می‌شود و صدها شرکت و واحد تولیدی از مناطق مختلف کشور، جدیدترین بافته‌های خود را در معرض دید علاقه‌مندان قرار داده‌اند.

در این دوره از نمایشگاه بیش از 670 شرکت تولیدی و صادراتی هنر – صنعت فرش دستباف کشور مشارکت و انواع فرش مناطق مختلف کشور را در اندازه‌ها و رنگ‌های مختلف، قالی و قالیچه، تابلو فرش عرضه کرده‌اند.

نمایشگاه در 13 سالن، بهترین فرش‌های عتیقه و معاصر کشور را نیز به نمایش گذاشته و تا نهم شهریور از ساعت 10 تا 18 در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی تهران برپاست.

 preloader