دکتر سید رضا نوروز زاده،مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی: «ایران پلاست» فرصتی برای تثبیت جایگاه واقعی صنعت‌گران ایرانی در حوزه پلاستیک و لاستیک دنیا


دکتر سید رضا نوروز زاده،مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی: «ایران پلاست» فرصتی برای تثبیت جایگاه واقعی صنعت‌گران ایرانی در حوزه پلاستیک و لاستیک دنیا

دکتر سید رضا نوروز زاده، معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی به مناسبت دوازدهمین نمایشگاه ایران پلاست پیامی به این شرح صادر کرد: سپاس خدا را تا بار دیگر شاهد همت پرآوازه ایرانیان در برپایی نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست‌، مهم‌ترین رویداد بین‌المللی کشور در زمینه محصولات پلیمری باشیم‌. اینک بیش از نیم قرن از استفاده فرآورده‌های نفتی به صورتی غیر از سوخت می‌گذرد. به مرور زمان و با پیشرفت علم و تکنولوژی، صنعت‌گران حجم زیادی از هیدروکربن‌ها را ‌از بقیه فرآورده‌های نفتی جدا کرده و به استفاده ‌تولید بقیه مواد شیمیایی و صنعتی رسانده است‌.

اکنون از کل هیدروکربن‌های تولیدی در جهان تنها حدود پنج درصد یا کمی بیش‌تر به عنوان مواد اولیه در صنایع پتروشیمی به استفاده می‌رسد، ولی ارزش فرآورده‌های ساخته شده از ایـن پنج درصد حدوداً معادل ارزش محصولات نفتی است که از بقیه ۹۵درصد هیدروکربن‌های تولیدی به مصرف می‌رسد. پس کاملاً منطقی هست که حتی‌المقدور از استفاده ایـن هیدروکربن‌ها به عنوان مولد انرژی جلوگیری به عمل آید و اولویت خاصی برای استفاده از ایـن ذخایر ارزشمند و محدود در جهان در صنایع بزرگ پتروشیمی داده شود.

گسترش صنایع پتروشیمی، اثرات چشم‌گیر و پرارزشی در پیشرفت اقتصادی و گسترش صنایع و بالا بردن سطح تکنولوژی در جهان و در سـال‌ های اخیر در ایران داشته است .ایران به عنوان چهارمین تولیدکننده نفت جهان و داشتن دومین ذخایر بزرگ گاز جهان، ۸۰ درصد درآمدهای صادراتی خود را از نفت و گاز تامین می‌کند و امیدوار است تا انتهای دهه جاری ۱۴ درصد از بازار جهانی پتروشیمی را در دست بگیرد.

در اوایل قرن بیستم نفت خام و گاز طبیعی به عنوان ماده اولیه برای ساخت بیش‌تر ترکیبات مورد نیاز انسان استفاده شده و ارزش حیاتی و روز‌افزونی پیدا کـرده است‌. صنعت پتروشیمی تأمین‌کننده بنیادی مواد مصرفی مورد نیاز در بیش‌تر صنایع شیمیایی، برق و الکترونیک، نساجی، پزشکی، خودروسازی، لوازم خانگی، غذایی و غیره است .

یکـی از مهم‌ترین خصوصیات صنعت پتروشیمی ارزش افزوده بسیار بالای آن است. بدین مفهوم که با تغییرات شیمیایی و فیزیکـی روی هیدروکربورهای نفتی و گازی می‌توان ارزش محصول را به میزان ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش داد. از خصوصیات دیگـر ایـن صنعت، تنوع محصولات آن و تأمین مواد اولیه هزاران کارگاه و کارخانه صنایع پایین‌دستی آن است که از نظـر اشتغال‌زایی و کسب درآمدهای ارزی و قطع وابستگی نقش بسیار اثر بخشی در اقتصاد کشور دارد. تولید محصولات پتروشیمی به گونه‌ای است که اکثرا یک واحد بنیادی در بالا‌دست ماده اولیه واحدهای دیگـر را تولید می‌کند.

در صنایع وابسته به نفت هر چه به سمت محصولات نزدیک به بازار استفاده متمایل شویم، با فرصت‌های شغلی بیش‌تر و کم‌هزینه‌تر روبه‌رو هستیم. به نحوی که طبق گزارشات معتبر بین‌المللی برای ایجاد هر شغل در صنعت پالایش، به حداقل ۵۰۰ هزار دلار و در صنایع بالا دستی پتروشیمی ۳۶۰ هزار دلار سرمایه‌گذاری نیازمندیم. در حالی‌که در صنایع پایین‌دستی پتروشیمی مثل صنایع پلاستیک با صرف هزینه‌ای به‌مراتب کم‌تر می‌توان به ایجاد اشتغال پرداخت.

برگزاری دوازدهمین نمایشگاه ایران پلاست در تهران فرصتی است برای صنعت‌گران ایرانی این حوزه که می‌توانند با استفاده از این فرصت جایگاه واقعی خود را در صنعت پلاستیک و لاستیک دنیا به‌ دست آورند و صادرات غیر نفتی کشور را از این طریق افزایش دهند. امری که تا کنون نسبت به آن غفلت شده و عمده محصولات پلاستیکی ایران تنها به چند کشور محدود و همسایه صادر می‌شود.

امروزه تصور زندگی بدون استفاده از مواد پلیمری غیر ممکن است و تقریبا تمام بخش‌های زندگی از جزئی‌ترین موارد گرفته تا اصلی‌ترین آن‌ها به‌نوعی به محصولات پتروشیمیایی ارتباط دارد. برای فهمیدن این موضوع کافی است یک روز را بدون استفاده از هیچ ماده پلاستیکی تصور کنید؛ تقریبا امکان‌پذیر نیست. درواقع تمامی صنایع به نوعی به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم به صنعت پتروشیمیایی وابسته هستند.

تولیدات مواد پلیمری که آخرین شاخه از صنایع نفت و گاز و پتروشیمی هستند با نام صنایع تکمیلی شناخته می‌شوند. صنایع تکمیلی با توجه به ماهیت محصولات خود، شامل بنگاه‌های تولیدی کوچک و منعطف و البته با حاشیه سود بالاتر نسبت به مجتمع‌های پتروشیمیایی و بزرگ‌تر هستند و از همین رو از ویژگی‌هایی مانند حجم سرمایه‌گذاری پایین و اشتغال‌زایی بالا برخوردارند.

از همین رو در دهه‌های اخیر توجه به توسعه این بخش در دستور کار قرار گرفته تا با تکمیل زنجیره ارزش بتوان از مزیت دارا بودن منابع بزرگ نفت و گاز در کشور بیش‌ترین بهره را برد.

بر همین اساس از ابتدای دهه 1380، ‌نمایشگاه ایران پلاست با محوریت صنایع تکمیلی پتروشیمی و پلاستیک کشور در ایران آغاز به کار کرد و تا کنون 11 دوره آن برگزار شده است. البته پیش از آن نیز نمایشگاه‌هایی در این صنعت برگزار شده بود، اما انسجام نمایشگاه ایران پلاست را نداشت.

فعالان صنایع تکمیلی پتروشیمی از فرصت برگزاری نمایشگاه ایران پلاست می‌توانند سه برنامه کلیدی شامل جذب سرمایه و مشارکت با سرمایه‌گذاران خارجی، امضای قراردادهای فروش و صادرات محصولات و مذاکره برای خرید ماشین‌آلات و تکنولوژی‌های جدید را در دستور کار قرار دهند تا با تکیه بر آن بتوان صنایع تکمیلی و زنجیره ارزش را در کشور گسترش داد. امری که در تمامی اسناد بالادستی و برنامه‌های صنعت نفت مورد تاکید جدی قرار گرفته است.

 

 

 preloader