ابراهیم حمایت‌کار، مدیر‌عامل شرکت فرش زمرد مشهد‌: ما هنرمندانه چرخ صنعت را می‌چرخانیم


ابراهیم حمایت‌کار، مدیر‌عامل شرکت فرش زمرد مشهد‌: ما هنرمندانه چرخ صنعت را می‌چرخانیم

به‌رغم وجود واحدهای بسیاری که در صنعت فرش ماشینی فعالیت دارند کم‌تر واحدی می‌توان یافت که به هر سه مقوله ریسندگی، بافندگی و رنگرزی به صورت توامان پرداخته باشد، شرکت فرش زمرد مشهد از معدود مجموعه‌هایی است که در این زمینه به خود‌کفایی دست یافته و توانسته سیر آغاز تا پیشرفت را با شیب نسبتا تندی بپیماید‌.

این مجموعه علاوه بر کیفیت در تولید و ظرایف بی‌نظیر فرش‌های 1500 شانه‌اش که زبانزد بسیاری است از حیث حسن توجهی که همواره به نیروهای خود داشته از توجه به مسئولیت‌های اجتماعی هم غافل نبوده و با احداث 360 واحد مسکونی برای کارمندان خود علاوه بر اشتغال‌زایی در رفع مشکلات معیشتی پرسنل خود کوشا بوده است‌.

به مناسبت دهمین نمایشگاه فرش ماشینی با ابراهیم حمایت‌کار مدیر‌عامل مجرب شرکت فرش زمرد مشهد به گفت‌وگو بنشنیم و از تجارب وی در طول 44 سال فعالیت در صنعت فرش ماشینی بهره‌مند شویم‌.

ابراهیم حمایت‌کار در خصوص سابقه‌ای که وی را به مدیریت فرش زمرد مشهد رساند، می‌گوید: بنده سالیان متمادی به عنوان تاجر در زمینه فرش فعالیت داشتم و از سال 1353 تا سال 1360 مبادرت به واردات فرش ماشینی و موکت از کشورهای دیگر می‌کردم و پس از گذشت چندین سال به تدریج به سمت تولید کالا گرایش پیدا کردم که این امر مصادف با آشنایی‌ام با شرکت فرش مشهد بود‌.

وی افزود: همکاری من با فرش مشهد از سال 1359 به‌ عنوان سهام‌دار و عضو هیات مدیره آغاز شد که همکاری با این شرکت و سایر شرکت‌های هم‌گروه آن 26 سال ادامه یافت‌.

حمایت‌کار با اشاره به این‌که فرش مشهد در سالیان ابتدایی فعالیت تنها در شاخه بافندگی فعالیت داشت، یادآور شد: به‌تدریج واحد ریسندگی و سپس بافندگی این شرکت آغاز به کار کرد و در سال‌های بعدی فعالیت بر تعداد واحدهای آن افزوده شد.

حمایت‌کار اظهار داشت: سرانجام در سال 1370 واحدی با نام فرش زمرد مشهد را در شهرک صنعتی توس فاز دو راه اندازی کردیم که در سال‌های ابتدایی فعالیت به علت فرسوده‌بودن ماشین‌آلات این واحد با استقبال خوبی مواجه نشدیم‌.

مدیر‌عامل شرکت فرش زمرد مشهد با اشاره به تقسیم مجدد سهام شرکت‌های این گروه افزود: در نهایت با توجه به اندوخته تجربه‌ای که طی این سال‌ها به دست آورده بودم، در سال 1387 مسئولیت مستقیم شرکت فرش زمرد مشهد را بدون هیچ سهام‌دار متفرقه‌ای به عهده گرفتم و این مجموعه به‌صورت کامل در اختیار ما قرار گرفت.

حمایت‌کار اظهار داشت: در این مرحله اولین اقدام ارتقا و آپدیت دستگاه‌های شرکت بود که برایم در وهله اول اهمیت قرار داشت و سپس واحد ریسندگی دیگری با ظرفیت تولید روزانه  25هزار تُن نخ مجزا از بافت راه‌اندازی کردیم که علاوه بر تامین نخ بازار داخل، در برخی موارد برای بازار خارج هم تولید محصول داشت‌.

مدیر‌عامل شرکت فرش زمرد مشهد تصریح کرد: نخ‌های آکریلیک شرکت زمرد مشهد از بایر آلمان تامین می‌شود که به‌رغم گرانی به لحاظ مرغوبیت در سطح بالایی قرار دارد و تحت هیچ عنوان از الیاف متفرقه استفاده نمی‌کنیم و کیفیت را فدای قیمت تمام‌شده نکرده‌ایم‌. وی گفت: در صورت‌ رعایت اصول نگهداری و مصرف، فرش‌های ما قابلیت استفاده تا سی سال را دارد.

وی توضیح داد: منظور از رعایت اصول نگهداری، مواردی چون عدم نفوذ آب به لایه‌های زیرین فرش است، زیرا به‌ مرور زمان این امر باعث پوسیدگی فرش می‌شود. البته در رعایت این اصول تفاوتی میان فرش دستباف و ماشینی وجود ندارد‌.

حمایت‌کار در خصوص ویژگی‌هایی که فرش زمرد مشهد را از سایر فرش‌های موجود در بازار متمایز ساخته گفت: فرش‌های اکرلیک ما خاصیت برگشت‌پذیری الیاف بالایی دارد و در اثر استمرار استفاده و به اصطلاح مرسوم پا خوردن تخته و نازک نمی‌شود‌.

مدیر‌عامل شرکت فرش زمرد مشهد ادامه داد: با گسترش فعالیت، واحد دیگری در شهرک صنعتی کاویان جهت رنگرزی راه‌اندازی کردیم که پس از گذشت 8 ماه به بهره‌برداری رسید و برای 70 نفر اشتغال‌زایی به همراه داشت.

وی در ادامه با اشاره به احداث واحدی جهت ریسندگی اظهار داشت: احداث این واحد از سال 95 تا 96 به طول انجامید و علت احداث آن هم ظرافت بسیار بالای شانه‌های فرش بود که نیاز به نخ‌هایی متناسب با این ظرافت را داشت و نخ‌های ضخیم قبلی مناسب با این ترکیب برای تولید فرش‌های 1200 تا 1500 نبود‌.

حمایت‌کار یادآور شد: اخیرا هم آخرین ورژن ماشین 1500 شانه از واندویل بلژیک خریداری شده که پیش‌بینی می‌شود تا یک ماه آینده به تولید مطلوب برسد. از ویژگی‌های این دستگاه قابلیت بافت فرش‌هایی با ظرافت بسیار بالا حتی بیش از فرش‌های 80 رج تبریز است‌.

وی خاطر نشان ساخت: در حال حاضر فرش زمرد مشهد 600 نیروی انسانی در مجموعه خود دارد که در سه شیفت کاری به فعالیت می‌پردازند. واحد ریسندگی ما هم در 4 شیفت کاری فعالیت داشت زیرا علاوه بر تغذیه خود مواد اولیه سایر واحدهای تولید کشور را هم تامین می‌کرد‌.

مدیر‌عامل شرکت فرش زمرد مشهد با اشاره به انتخاب این مجموعه به عنوان واحد نمونه استانی در سال 96 به انتخاب اداره استاندارد و اداره صنایع استان خراسان اظهار داشت: شرکت فرش زمرد مشهد به‌جهت پویایی تاکنون افتخاراتی چون اولین تولیدکننده فرش‌های 7 رنگ در ایران،‌ برنده جایزه کیفیت برتر هزاره جدید از اروپا در سال 2001 میلادی، واحد نمونه کیفیت کشوری در سال 80‌، واحد نمونه برتر استان خراسان در سال 81‌ و واحد نمونه استان خراسان در سال 89 را در کارنامه خود دارد. همچنین موفق به اخذ پروانه علامت استاندار ملی ایران، سیستم مدیریت کیفیت ایزو 9001‌ و گواهینامه تحقیق و توسعه از وزارت صنایع و معادن شده است‌.

وی در خصوص حمایت‌هایی که فرش زمرد مشهد از نیروهای خود به عنوان اقشار ضعیف اجتماع داشته، گفت: کارگران در تمام واحد‌های شرکت، سرمایه انسانی ما هستند و در راستای حمایت از آن‌ها اقدام به تاسیس 360 واحد مسکونی در سه فاز جهت اسکان و حل مشکلات معیشتی اولیه آن‌ها کردیم. البته هزینه ساخت بنا بدون دریافت سود بر عهده خود کارکنان بود و تنها هزینه زمین را خودمان پرداخت کردیم‌.

 preloader