مدیرعامل شرکت بازرگانی ایدرو: فرش دستبافت در اقتصاد کلان از برجسته‌ترین کالاهای صادراتی غیرنفتی است


مدیرعامل شرکت بازرگانی ایدرو: فرش دستبافت در اقتصاد کلان از برجسته‌ترین کالاهای صادراتی غیرنفتی است

مهندس محمد خضرائی قهرمانی، مدیرعامل شرکت بازرگانی بین‌المللی ایدرو، در متن پیامی به مناسبت برگزاری بیست‌وهفتمین نمایشگاه بین‌المللی فرش دستباف ایران چنین اظهار داشت: فرش دستباف ایران به عنوان یک کالای صادراتی غیر نفتی می‌تواند بازارهای جهانی را در اختیار گیرد و اقتصاد کشور را از حالت تک‌محصولی و وابستگی به نفت خارج سازد. این کالای مهم با نقش‌های خاص و منحصر به فرد، هنر ایرانی را در جهان به نمایش می‌گذارد.

از دیر زمان فرش با نام ایران عجین شده و توانسته با اصالت خویش رقیبان نوظهور خود را از میدان به در کند. اگرچه بسیاری تلاش کرده‌اند تا موقعیت این هنر اصیل ایران را در بازارهای جهانی تضعیف کنند، اما آمار مبرهن صادرات فرش دستباف ایرانی از رشد این محصول در بازارهای هدف خبر می‌دهد.

در ابعاد اقتصادی، این صنعت می‌تواند موجبات رشد تولیدات داخل را به همراه داشته باشد و حتی در اقتصاد ملی از بُعدِ اشتغال، ارزش افزوده و صادرات جایگاه ویژه‌ای دارد.

فرش دستبافت همچنین در اقتصاد کلان از برجسته‌ترین کالاهای صادراتی غیرنفتی به شمار می‌آید و به لحاظ اشتغال‌زایی اهمیت بسیار برجسته‌ای دارد. در نتیجه برای تداوم عرضه این هنر در بازارهای بین‌المللی باید ارتباطات بسیار خوبی با کشورهای هدف جدید برقرار و تعامل خود را با بازارهای هدف قدیمی‌تر حفظ کنیم تا شاهد ابقای حضور این صنعت ارزنده ایرانی در بازارهای صادراتی باشیم. باید نگاه بازارسازی و بازاریابی متمرکز را گسترش داده و فروش اینترنتی را افزایش دهیم تا بتوانیم متناسب با خواسته و نظر بازارهای هدف راه‌های تولید را باز بگذاریم. همچنین همه دستگاه‌های اجرایی باید در جهت پیشبرد و تحقق اقتصاد مقاومتی گام بردارند تا بتوان تولیدات داخلی را در کشور افزایش و از تولیدکنندگان داخلی در عرصه‌های مختلف حمایت کرد.

هدف اصلی برگزاری هر نمایشگاه، عرضه نمونه کالاها و توان‌مندی شرکت‌ها به مصرف‌کننـدگان، سلیقه‌آزمایی و شناخت فرهنگ مصرفی و شناسایی خریداران، نمایندگان فروش یا شرکای تجاری اســت تا قراردادهای بلندمدت بعدی برای صادرات مستقیم منعقد شود.

بیست‌و‌هفتمین نمایشگاه فرش دستباف ایران، ابزار کارآمدی برای افزایش صادرات کشورمان محسوب می‌شود؛ بنابراین با تمرکز بر این محصول دارای مزیت نسبی می‌توان بسترهای مناسب برای بهره‌برداری کشورهای هدف فراهم ساخت.

 

 

 

 preloader