فراز و نشیب و هیجان در بورس تهران


فراز و نشیب و هیجان در بورس تهران

دکتر شاپور محمدی از روز چهار شنبه برمسند ریاست سازمان بورس اوراق بهادار تهران تکیه زد و سکان هدایت این سازمان را با همراهی ترکیب تازه‌ای از هیأت مدیره این سازمان بر عهده گرفت.
آگاهان خوب می‌دانند که مقررات بورس تهران به مرور ایام طوری تنظیم شده است که دخل و تصرف‌های سلیقه‌ای در تصمیم‌گیری‌های آن و سایر ارکان بورس کم‌ترین میزان اثرگذاری را داشته باشد. هرچند در خبرهای رسمی دلیل استعفا آقای دکتر فطانت که در مدت تصدی ریاست سازمان بورس منشأ خدمات ارزنده‌ای هم بوده‌اند، نارسایی قلبی و بیماری ایشان عنوان شده است و انصاف هم حکم می‌کند اگر مدیری که در رأس یک نهاد مالی پرتنش و هیجان قرار می‌گیرد، از حیث جسمی با دشواری این نهاد را اداره می‌کند مسئولان بالاتر او از جمله شورای عالی بورس رعایت این مدیر را بکنند و این اندازه هیجان  تنش را برای او مباح ندانند.
اما هم‌زمانی تغییر دو عضو دیگر هیأت مدیره سازمان که در تصمیم‌گیری‌های مهم نقش دارند، استعفای دکتر محمد فطانت این ایده را به ذهن متبادر می‌کند که شاید فطانت علاوه بر عذر موجه بیماری و تشخیص ضرورت حضور یک مدیر پر انرژی‌تر در رأس این سازمان، ترکیب تازه هیأت مدیره سازمان را برای عملکرد با نشاط و پر هیجان که برای سال آخر اولین دوره دولت اعتدال پیش‌بینی می‌شود، مناسب ندانسته و احتمال این که تشخیص‌های متفاوت مانعی برای ایجاد نشاط و هیجان کافی در بازارهای مالی کشور شوند را برای بازار مناسب ندانسته است و بهتر دانسته است که مدیر دیگری با هم‌راهی بیشینه با هیأت مدیره و ترکیب تازه آن سکان هدایت بورس تهران را بر عهده بگیرد. چنین نگاهی به مسند ریاست و مسئولیت، نگاه مثبت و امیدوار کننده‌ای است.
اما در دیگر سوی این جابجایی باید گفت که دکتر شاپور محمدی فردی کارآزموده است که آزمون خود در بازار اقتصاد و حوزه‌های مالی در کشور به خوبی پس داده است و از دیدگاه فعالان این بازار دارای دیدگاه‌ها و مواضع مثبتی است. این نگرش از دو جهت دارای ارزش است، اول این که نگاه مثبت پیکره بازار به ارشدترین مدیر بازار راه را برای ایجاد نشاط در معاملات و تزریق انرژی مثبت به بازار باز می‌کند و دیگر این که آشنایی با مواضع و دیدگاه‌های دکتر شاپور محمدی، از ابهام‌ها و تردید ها درباره کارهایی که انجام خواهد داد و تصمیم‌هایی که خواهد گرفت به شدت می‌کاهد و فضا را برای تردید افکنان و شایعه سازان و شایعه بازان که با نیت‌های سیاسی و اقتصادی دست به ایجاد ابهام و تردید خواهند زد به شدت محدود می‌کند.
گزارش‌هایی که در نخستین ساعت‌های انتصاب  شاپور محمدی در فضای مجازی و محافل کارشناسی منتشر شده است نیز حکایت از استقبال بازار از این مدیر جدید دارد. این امیدواری وجود دارد.
یکی از نگرانی‌های فعالان بازار در باره مقطع زمانی این جابجایی نزدیکی به زمان انتخابات شوراهای شهر و ورستا و ریاست جمهوری است. این تصور وجود دارد که برخی محافل قدرتمند اقتصادی با نزدیک شدن به انتخابات در بازار سرمایه فعال می‌شوند و با دو استدلال به ایجاد درآمد برای خود در بازار می‌پردازند. استدلال نخست امکان جابجای‌های مدیریتی و سیاسی برای تصمیم‌گیری درباره سرمایه‌گذاری‌های بزرگ نوعی مانع و دلیل تأمل و صبر به شمار می‌آید. استدلال دیگر این است که دارندگان  دارایی‌های مالی بزرگ برای خودشان نقشی در انتخابات تعریف می‌کنند و هنگام انتخابات که دولت‌ها و سایر نهادهای ذی‌ربط تمایل به رشد شاخص‌ها دارند و زمینه رشد بازار را فراهم می‌کنند، فرصت خوبی برای بهره‌برداری از شرایط برای وارد کردن دارایی‌های مالی به بورس و ایجاد درآمد برای خود با هدف صرف کردن آن در انتخابات و تأمین مالی ایفای نقش و وظیفه انتخاباتی از پیش تعیین شده خویش می باشند.اگر چنین تصویری را تصویری واقعی بدانیم و باور کنیم هم باید بدانیم که بورس باید با انرژی مضاعف و زیادی در ماه‌های باقی‌مانده تا انتخابات اداره شود تا نشاط و انرژی ایجاد شده در اثر نزدیک شدن به انخابات بهانه ایجاد تلاطم و نوسان‌گیری‌های بزرگ نباشد و فرازها و نشیب‌های احتمال در بورس به هیجانات مثبت بازار اضافه کنند و از هیجانات مخرب پیش‌گیری شود تا خدای ناکرده دچار افسردگی بعد از اتخابات نشویم و مجبور نباشیم بعد از انتخابات که فضا برای کار و تلاش بیشتر آماده می‌شود برای رفع افسردگی بعد از هیجانات کاذب بورس هزینه بپردازیم.
سعید تقی‌پور
 

 preloader