عباس نجفی اظهار کرد:شرکت الیاف ابریشم ماهان دلیجان،از برجسته‌ترین تولید‌کنندگان پلی استر کوتاه


عباس نجفی اظهار کرد:شرکت الیاف ابریشم ماهان دلیجان،از برجسته‌ترین تولید‌کنندگان پلی استر کوتاه

گروه صنعتی- بازرگانی ابریشم ماهان دلیجان با 20 سال سابقه به عنوان مجموعه‌ای پیشرو در زمینه‌‌ تولید الیاف پلی ‌استر و عایق‌های رطوبتی بوده که اکنون با 500 پرسنل علاوه بر اشتغال‌زایی هر روز بر کیفیت و تنوع تولیدات خود افزوده است. شرکت الیاف ابریشم ماهان دلیجان یکی از مهم‌ترین زیر مجموعه‌های این گروه، اکنون از برجسته‌ترین تولید‌کنندگان الیاف پلی استر کوتاه در ایران است‌.

عباس نجفی، دانش آموخته ‌رشته‌ مدیریت بازرگانی در مقطع کارشناسی ارشد است. وی از سال 1379 به عنوان عضو هیئت مدیره مجموعه و از سال 1389 به طور خاص مدیریت گروه صنعتی و بازرگانی ابریشم ماهان را متشکل از هفت زیرمجموعه بر عهده داشته است. به مناسبت نمایشگاه فرش ماشینی با وی به گفت‌گو نشستیم.

درباره تاریخچه و اهداف شرکت تحت مدیریت‌تان و برنامه‌های شاخص آن توضیح دهید.

گروه صنعتی- بازرگانی ابریشم ماهان دلیجان مجموعه پیشرو در زمینه تولید الیاف پلی استر و عایق‌های رطوبتی و همچنین انجام امور بازرگانی در داخل و خارج از کشور است که فعالیت خود را از سال 1377 آغاز کرد و اکنون با 500 پرسنل در زمینی به وسعت 100هزار متر مربع واقع در شهرک صنعتی دلیجان مشغول فعالیت است. شرکت الیاف ابریشم ماهان دلیجان به عنوان یکی از مهم‌ترین زیر‌مجموعه‌های این گروه، در سال 1389 به بهره‌برداری رسید و در حال حاضر یکی از برجسته‌ترین تولید‌کنندگان الیاف پلی استر کوتاه در ایران با ظرفیت تولید سالانه 15هزار تُن است.

 

به طور مشخص چه محصولات یا خدماتی تولید و ارائه می‌کنید؟

از مهم‌ترین محصولات این شرکت می‌توان به الیاف پلی استر کتان تایپ و با ظرافت بالا (5/1 دنیر) و همچنین الیاف پلی استر سالید با ظرافت‌ها و رنگ‌های متنوع اشاره کرد که این الیاف از مواد اولیه ‌ویرجین، ریسایکل و ترکیبی تهیه می‌‌شوند. شرکت ما با استفاده از مواد اولیه ریسایکل (بازیافت شده) رسالت خود را در پاک‌سازی و حفظ محیط زیست انجام داده است. همچنین شرکت تولیدی الیاف ابریشم ماهان با بهره‌گیری از روش‌های نوآورانه و تعهد به تعالی سازمانی، محصولات خود را به برندی برتر و منحصر به فرد برای مشتریان خود در هر سطحی از تقاضا تبدیل کرده است. با توجه به کیفیت ویژه محصولات تولید شده، این الیاف در صنایع ریسندگی و پوشاک، منسوجات بی‌بافت، موکت‌سازی و نخ فرش، صنایع خواب و پرکنی، مبلمان و عروسک‌سازی، خودرو سازی، چرم مصنوعی و … کاربرد دارد.

محصولات و خدمات مجموعه شما چه مزایا و ویژگی‌های منحصر بفردی نسبت به رقبای داخلی و خارجی دارد؟

شرکت الیاف ابریشم ماهان با به‌کار گیری ماشین‌آلات پیشرفته و پرسنل مجرب، قادر به تولید محصولات بسیار باکیفیت است که در سطح کشور پیشرو بوده و به‌راحتی توان رقابت با محصولات مشابه خارجی را دارد. تعدادی از محصولات تولید شده در این شرکت منحصر به فرد بوده و در هیچ شرکت دیگری در کشورمان تولید نمی‌شود؛ از جمله این محصولات می‌توان به ضد آتش و آنتی باکتری اشاره کرد که در ایران فقط در شرکت الیاف ابریشم ماهان تولید می‌شود.

در زمینه پشتیبانی و گارانتی محصولات‌ خود چه اقداماتی انجام دادید که اعتماد مصرف‌کننده را موجب شود؟

شرکت الیاف ابریشم ماهان شرکتی پویا در زمینه پاسخ‌گویی به نیاز مشتریان است و خود را ملزم به ارائه خدمات مشاوره‌ای و پشتیبانی فنی به آن‌ها در سراسر ایران می‌داند.

برای گسترش فعالیت‌های مجموعه تحت مدیریت‌تان چه برنامه‌ها و طرح‌های توسعه‌ای در دست انجام دارید؟

از مهم‌ترین برنامه‌های در دست اجرا در این شرکت افزایش تنوع و ظرفیت تولید است. با توجه به این‌که یکی از مهم‌ترین خط مشی‌های شرکت الیاف ابریشم ماهان ارتقای سطح کیفی محصولات است، سرمایه‌گذاری در بخش تحقیق و توسعه از دیگر طرح های مد نظر ماست. علاوه بر موارد ذکر شده، رسیدن به صادرات حداقل 50 درصدی نیز در دستور کار این مجموعه قرار دارد.

 

آیا محصولات شما به کشورهای دیگر هم صادر می‌شود؟

بله، کشورهای اروپایی مانند ایتالیا و آلمان و همچنین کشورهای همسایه مانند ترکیه و افغانستان از مهم‌ترین مقاصد صادرات ما هستند.

گواهی‌نامه ها و استانداردهای ملی و بین‌المللی خود را معرفی کنید.

در این سازمان سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001:2015 به منظور ثبات سطح کیفیت کالاهای تولید شده پیاده‌سازی می‌شود و همچنین استاندارد  OEKO-TEX‌که استاندارد کیفیت و سلامت محصولات نساجی‌ است؛ این استاندارد مبتنی بر اجرای انواع تست‌های کنترل کیفیت، تست‌های مرتبط با شناسایی مواد شیمیایی مضر در محصولات نساجی و همچنین کنترل‌های دوره‌ای محصول و فرآیندهای تولید است و نشان‌دهنده انطباق محصول با کلیه ضوابط تعریف‌شده در این سیستم کنترل کیفیت و همچنین عدم وجود مواد شیمیایی مضر در محصولات نساجی و اطمینان از کیفیت و سلامت آن‌ها است.

حرف آخر؟

پاره‌ای از مواد کمکی و قطعات این شرکت صرفا‌ وارداتی بوده و از کشورهایی نظیر چین و آلمان تامین می‌شوند‌ که متاسفانه طی چند ماه اخیر به دلیل تحریم‌های یک‌جانبه با مشکل عدم واردات آن‌ها مواجه هستیم. البته امیدواریم این مشکل به‌زودی مرتفع شود. مطلب اصلی مبحث مالی و فاینانس خارجی است که متاسفانه در حال حاضر این امکان به هیچ وجه حتی به صورت LC at sight هم فراهم نیست و این خود به دلیل کاهش نقدینگی منشا بروز مشکلات بیش‌تری می‌شود .

 

 

 preloader