شریعتمداری در افتتاحیه رویداد فرش؛ کاهش ارزش پول ملی، فرصتی برای صادرات است


شریعتمداری در افتتاحیه رویداد فرش؛ کاهش ارزش پول ملی، فرصتی برای صادرات است

 وزیر صنعت، معدن و تجارت با مصنوعی دانستن کاهش ارزش پول ملی در مقطع کنونی، این تهدید را فرصتی برای صادرات کشور دانست.

«محمد شریعتمداری» روز شنبه در آیین افتتاحیه بیست و هفتمین نمایشگاه بین المللی صنعت فرش ایران در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تهران، افزود: از ابتدای امسال تاکنون رشد 32 درصدی صادرات فرش ایران به ثبت رسید و فقط در چهار ماهه ابتدایی سال، صادرات فرش دستباف به آمریکا 21 درصد افزایش یافت.
وی ادامه داد: صنعت کشور به دلیل عامل برونزا و فشار بیرونی از ناحیه سیاست خارجی با مشکلاتی مواجه شده و بخشی از کاهش ارزش پول ملی مصنوعی است.
شریعتمداری با بیان اینکه ارز حاصل از صادرات فرش دستباف با قیمت 2 برابر پارسال قابل وصول است، گفت: یکی از مشکلات این هنر صنعت، کم توجهی به تولیدکنندگان بوده که ضروری است مشکل بیمه قالیبافان یک بار برای همیشه رفع شود.

** حل مشکل بیمه قالیبافان با کمک مجلس
وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد:مشکل بیمه قالیبافان باید با کمک نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مرکز ملی فرش ایران حل شود.
وی به تغییر سیاست های ارزی اشاره کرد و گفت: تعداد زیادی بخشنامه ارزی در مدت کوتاه صادر شده و شیوه جدید تخصیص ارز به خلا در تامین واردات مواد اولیه صنایع از جمله صنعت فرش ماشینی و دست باف منجر شده است که مرکز ملی فرش باید حل این مشکل و تامین مواد اولیه را پیگیری کند.
شریعتمداری با بیان اینکه درآمدهای مالیاتی باید به توسعه کشور بیانجامد، گفت: مالیات برارزش افزوده مانع جدی در برابر تولید فرش دستباف است و مسکوت ماندن آن به مدت یک سال، در بسته حمایت از تولید تدوین شده است.

** 20 میلیارد تومان تنخواه به جای مشوق 13 هزار میلیارد تومانی صادرات
این عضو کابینه یادآورشد: برای مشوق های صاراتی 13 هزار میلیارد تومان منابع از مجلس تقاضا کردیم و اکنون که در ششمین ماه از سال قرار داریم، به جز 20 میلیارد تومان تنخواه گردان، حتی یک ریال از این مشوق ها در اختیار وزارتخانه قرار نگرفته است.
شریعتمداری تاکید کرد: تحمل ما نیز حدی دارد و 20 میلیارد تومان تنخواه حلال مشکلات صادرات نیست.
وی افزود: سهم فرش از مجموع مشوق های صادراتی باید جداگانه نگهداری شده و فقط صرف این هنر صنعت شود.

** خبری از 32 هزار میلیارد تومان اعتبار برای بخش تولید نیست
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در حوزه تولید نیازمند سرمایه در گردش با نرخ های ارزانتریم و به این منظور 32 هزار میلیارد تومان برای امسال درخواست شده که تخفیف از این محل تا امروز صفر بوده است.
وی گفت: 20 درصد ارز مجموع صادرات غیرنفتی مربوط به فعالیت های نوپا، خلاقانه، پیشرفت های صنعتی و غیره است که سهمی حدود 14 میلیارد دلاری در صادرات دارد؛ در این زمینه درخواست کردیم ارز صادراتی درگیر بروکراسی اداری نشود و فقط صادرکننده و واردکننده به ثبت آن بپردازند اما این مصوبه متوقف شده است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه، تحریم فرش دستباف را یکی از حربه های آمریکا برشمرد و گفت: یکی از دلایل این موضوع آثار اجتماعی فرش است که بیش از 2.5 میلیون نفر به طور مستقیم و غیرمستقیم به این صنعت وابسته اند.
وی یادآور شد: نگاه اقتصادی به فرش دستباف ظلمی بزرگ به این هنر-صنعت است زیرا یکی از مهمترین ابزارها برای انتقال فرهنگ اصیل ایرانی به شمار می رود.
به گزارش ایرنا، نمایشگاه صنعت فرش از نظر کمی و کیفی بزرگترین نمایشگاه فرش دستباف جهان محسوب می‌شود و صدها شرکت و واحد تولیدی از مناطق مختلف کشور، جدیدترین بافته های خود را در معرض دید علاقه مندان قرار داده اند.
در این دوره از نمایشگاه بیش از 670 شرکت تولیدی و صادراتی هنر – صنعت فرش دستباف کشور مشارکت و انواع فرش مناطق مختلف کشور را در اندازه ها و رنگ های مختلف، قالی و قالیچه، تابلو فرش عرضه کرده اند.
نمایشگاه در 13 سالن، بهترین فرش های عتیقه و معاصر کشور را نیز به نمایش گذاشته و تا نهم شهریور از ساعت 10 تا 18 در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تهران برپاست.

منبع خبر:خبرگزاری ایرنا

 preloader