مدیرعامل شرکت «تک نان جنوب»:برند «دلاتو» نخستین تولید کننده بیسکوئیت با جو دو سر سرشار از فیبر در کشور است


مدیرعامل شرکت «تک نان جنوب»:برند «دلاتو» نخستین تولید کننده بیسکوئیت با جو دو سر سرشار از فیبر در کشور است

شرکت تک نان جنوب با بِرند دلاتو از مجموعه‌های نوپایی است که در مدت کوتاه فعالیتش به‌خوبی توانسته با تولید باکیفیت و نیازسنجی بازار‌های هدف، هم نیاز و خواست مشتریان داخلی را رفع کند و هم صادرات موفقی داشته باشد. این مجموعه برای نخستین بار بیسکوئیت با جو دو سر و سرشار از فیبر را روانه بازار کرده و خط تولید نان لواش این شرکت هم با ظرفیت یک و نیم میلیون تُن قرص نان به عنوان بیش‌ترین ظرفیت تولید نان در کشور فعال است‌.

مهدی میثمی، مدیر‌عامل شرکت تک نان جنوب درباره فعالیت این مجموعه اظهار داشت: شرکت تک نان جنوب در سال 1388 تاسیس شد و سال 1393 به بهره‌برداری رسید و  علت طولانی‌شدن مدت بهره‌برداری مجموعه هم تقارن زمانی با تحریم‌ها بود‌.

وی یادآور شد: همچنین در سال 93 خط تولید نان لواش با ظرفیت روزانه یک و نیم میلیون قرص نان در این مجموعه ایجاد شد‌که بزرگ‌ترین ظرفیت تولید نان به‌ویژه در بخش نان مسطح در تمام کشور بود. مجموعه ما در سال 95 خط بیسکوئیت را راه‌اندازی کرد. برای تولید بیسکوئیت باکیفیت و استاندارد جهانی، خط 50 تن ورنر آلمان را خریداری و نصب کردیم و تلاش ما بر تولید محصولات جدیدی بود که نسبت به دیگر محصولات موجود در بازار تکراری نباشد‌.

میثمی گفت: همواره در تلاش بودیم تا از نظر بسته‌بندی و تولید فصل جدیدی در بازار بیسکوئیت باز کنیم و حتی در بخش دیزاین و ریسپی هم از مشاوران آلمانی بهره گرفتیم و توانستیم طعم‌های متفاوتی را وارد بازار کنیم‌.

مدیر‌عامل شرکت تک نان جنوب اذعان داشت: استفاده از جوی دو سر برای اولین بار در دنیای بیسکوئیت در ایران و با هدف تولید بیسکوئیت‌های سلامت‌محور اتفاق افتاد تا استفاده از بیسکوئیت برای مصرف‌کنندگان فقط جنبه تنقلاتی نداشته و حاوی ارزش غذایی ویژه‌ای برای جامعه مصرفی‌ باشد‌.

میثمی اظهار داشت: همواره در نظر داشتیم که موقعیت‌مان در بازار به‌گونه‌ای باشد که اگر مشتری توان خرید محصول خارجی را نداشت، انتخاب دومش برند دلاتو باشد که با جو دو سر تولید می‌شود و مزایای فراوان دیگری چون زینک و آهن دارد.

وی افزود: باعث افتخار ماست که بیسکوئیت‌های دلاتو موفق به کسب  FDA آمریکا شد و تاکنون به کالیفرنیا و تورنتو صادرات و فروش مکرر داشته‌ایم. البته در حوزه خلج فارس و شرق کشور هم فعالیت داریم و حتی برای افغانستان و پاکستان محصولاتی متناسب با بودجه‌شان طراحی کردیم‌.

مدیر عامل شرکت تک نان جنوب تصریح کرد: در حال حاضر 50 محصول در سبد محصولات ما قرار دارد که بسته به قدرت خرید مشتری در وزن‌های مختلف طراحی و تهیه شده و محصولات گرم ما هم انواع نان‌های مسطح‌، تُست و پیراشکی‌های متفاوت را شامل می‌شود.

مدیر عامل شرکت تک نان جنوب در خصوص شرایط کنونی و افزایش قیمت مواد اولیه گفت: شرکت‌ها در این بخش می‌توانند دو رویه را پی بگیرند؛ یکی گزینه افزایش قیمت و دیگری کار روی قیمت تمام‌شده و جلوگیری از افزایش قیمت تا جای ممکن. هدف ما همواره تمرکز روی زنجیره تامین و قیمت تمام‌شده بوده که اصل اول رقابت در این صنعت است. مجموعه‌های فعال در این زمینه هم باید سعی کنند بازارهای رقابتی صادرات را از دست کشورهایی چون مالزی و ترکیه خارج کنند.

وی اظهار داشت: در شرایط کنونی برخی اقلام بسته‌بندی و کارتُن را – که پیش از این با چک‌های سه الی چهار ماهه پرداخت می‌شد – به صورت پیش‌پرداخت خریداری می‌کنیم و تامین آن سخت شده، ولی فرصت کنونی برای صادرات مناسب است. البته این اتفاق مستلزم نگاه ویژه دولت‌مردان به صنایع نوپایی است که نیازمند ارتزاق و کسب درآمد از طریق صادرات هستند.

وی در خصوص مشکلات پیش روی فعالیت در این بخش یادآور شد: البته ارزآوری از طریق سامانه‌های اعلام‌شده دولت بسیار دشوار شده، چون بسیاری از صادرات بر پایه ریال انجام می‌شود و حتی در صورت داشتن حساب ارزی هم امکان واریز پول از طرف  مشتری وجود ندارد.

مدیر عامل شرکت تک نان جنوب ادامه داد: در این راستا از مدیران و متولیان امر تقاضا داریم به جای تصمیمات خلق‌الساعه، فرصتی جهت تحقیق و بررسی کارشناسانه ایجاد کنند. تصمیم عجولانه تبعاتی چون افزایش بیکاری دارد و در صورت توقف فعالیت مجموعه‌هایی که امکان صادرات دارند، با حجم عظیمی از بیکاری مواجه می‌شویم که تبعات بسیار منفی و خطرناکی برای کشور در پی خواهد داشت.

وی اظهار داشت: اگر مجموعه‌ای از بدنه دولت ناآگاهانه تصمیمی بگیرد و امکان صادرات را برای بنگاه‌ها‌ از بین ببرد، قطعا کارش غیرکارشناسانه بوده یا ندانسته شکوفایی صنعت را دچار تخریب می‌کند. به همین دلیل خواهشمندم دولت‌مردان و مدیران در برهه حساس کنونی در تصمیم‌گیری‌ها  بسیار ملاحظه و دقت کنند.

مدیر عامل شرکت تک نان جنوب خاطر نشان کرد: به عنوان مثال ما چندین خط را از اروپا خریداری و منتقل کردیم و پس از واریز پول و پشت سر گذاشتن مراحل ترخیص، نصب، تولید و طراحی نوع محصول بدون هیچ پشتوانه‌ای در مالزی، کانادا، اروپای شرقی‌، آمریکا، پاکستان، افغانستان و ‌شرق دور مشتری پیدا کرده‌ایم‌. پس از پشت سر گذاشتن این مسیر نسبتا سخت، اکنون به مرحله خوبی از فعالیت مجموعه رسیده‌ایم و معتقدم هرگونه تصمیم شتاب‌زده در خصوص صادرات محصولاتی مانند صنایع غذایی که پایه نفتی ندارند، به مثابه میخی بر تابوت صنایع غذایی کشور است.

 

 

 preloader