رییس مرکز ملی فرش اعلام کرد؛رتبه نخست ایران در صادرات جهانی فرش دستباف در سال 2017


رییس مرکز ملی فرش اعلام کرد؛رتبه نخست ایران در صادرات جهانی فرش دستباف در سال 2017

رییس مرکز ملی فرش ایران در آستانه برگزاری نمایشگاه با برشمردن رخدادهای بیست‌و‌هفتمین نمایشگاه فرش دستباف، از این نمایشگاه به عنوان بزرگ‌ترین رویداد بین‌المللی و جهانی فرش دستباف نام برد و از فرش دستباف به عنوان هنر و رسانه‌ای توان‌مند در حیات فرهنگی و تمدن دیرپای ایران یاد کردند‌.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، دستپاک ادامه داد: فرش دستباف ایران، مدت‌ها سهم مهمی در صادرات غیرنفتی ایران داشته و غیر از مشقات نفتی که در سال‌های اخیر به صادرات غیر‌نفتی افزوده شد، همواره جزو سه قلم بالای کالای صادرات غیر نفتی کشور بوده است‌.

رییس مرکز ملی فرش ایران چنین ادامه داد‌: فرش دستباف ایران سال‌ها‌ زینت بخش کاخ‌ها، موزه‌ها و مجامع بین‌المللی بوده و در تصاویر منتشر شده از مذاکرات پرزیدنت ترامپ و بسیاری از اتفاقات سیاسی، این فرش دستباف ایران است که  خودنمایی می‌کند .

این نمایشگاه در سال حمایت از کالای ایرانی با مساحتی بیش از ۳۰ هزار مترمربع و افزون بر 780 تولیدکننده و صادرکننده فرش دستباف‌ برگزار می‌شود و به عرضه دست‌بافته‌های پرتنوع ایرانی می‌پردازند. ما منتظر قدوم مبارک مردم فهیم ایران هستیم و از آنان دعوت می‌کنیم‌ ضمن بازدید از نمایشگاه، فرش دستباف را به عنوان یک کالای سرمایه‌ای و تزیین منازل، مهمان خانه‌های خود کنند‌.

وی ادامه داد‌: بر‌اساس آخرین آمار رسمی، بیش از 1/5- 1 میلیون نفر در حوزه فرش فعالیت و بیش از 6 میلیون نفر از آن ارتزاق می‌کنند و بر اساس آمار غیر رسمی که اعلام می‌شود، بیش تر از 2.5 میلیون نفر فعال فرش وجود دارد .

دستپاک با اشاره به تفاوت نمایشگاه بیست‌و‌هفتم با سال‌های قبل‌ چنین گفت‌: امسال آیین افتتاحیه با حضور معاون اول رئیس جمهور، وزرا، استانداران و سایر مقامات آغاز می‌شود و به‌رغم تحریم اشتباه فرش دستباف از سوی رئیس جمهور آمریکا، رونمایی از فرش صلح در دستور کار قرار می‌گیرد تا پیام دوستی ایران را به گوش جهانیان برساند. این فرش‌ ‌توسط رئیس‌جمهور یا وزیر امور خارجه به مقر سازمان ملل در ژنو تقدیم می‌شود .

سیاست مرکز در مواجه با تحریم، ضمن در پیش گرفتن توسعه صادرات فرش دستباف، رویکرد نگاه به داخل و تحریک بازار داخلی است. دست‌پاک در پاسخ به پرسشى درباره وضعیت صادرات فرش دستباف ایران گفت: صادرات حدود 5400 تُن فرش دستباف به ارزش 425 میلیون دلار در سال 96 حاکی از رشد 18 درصدی به لحاظ ارزشی و منفی 6 درصد (ناشی از فرش‌های صادر شده با رج‌شمار بالاتر که متوسط وزنی را پایین نگه داشته) است .

در سال 96، آمریکا با واردات 126 میلیون دلار و سهم 29.7 درصد و آلمان با واردات 57.5 میلیون دلار و سهم 29.7 درصد در جایگاه اول و دوم قرار دارند. لبنان با ارزش واردات 30 میلیون دلار و سهم 7.1 درصد، انگلستان با ارزش وارداتی 23.4 میلیون دلار و سهم 5.5 درصد و ژاپن با ارزش وارداتی 23.3 میلیون دلار و سهم 5.4 درصد، جایگاه سوم تا پنجم از واردات فرش دستباف ایران را به خود اختصاص داده‌اند .

دست‌پاک در ادامه افزود‌: ایران در رتبه نخست صادرات جهانی فرش دستباف‌ در سال 2017 قرار دارد. سهم جهانی صادرات فرش دستباف ایران به میزان 32 درصد، با فاصله زیاد از رقیب خود (کشور هند که سهم 19 درصدی بازار جهانی را  به خود اختصاص داده) قرار گرفته است .در چهار ماهه نخست سال جاری، 1983 تُن فرش دستباف ایران با ارزش 99.6 میلیون دلار – که در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته رشد 21.4 درصد را به لحاظ ارزشی نشان می‌دهد – صادر شده که رشد 21.4 درصد داشته است.

وی افزود: پیشی‌گرفتن رشد وزن فرش صادر شده (61.1 درصد) در 4 ماهه ابتدای سال جاری در مقایسه با رشد فرش به لحاظ ارزشی (21.4) حاکی از تغییر رویکرد در صادرات این کالا از نظر نوع و کیفیت فرش‌های صادراتی است که می‌توان ادعا کرد در مدت مشابه سال قبل فرش‌های با رج‌شمار بالاتر که وزن کم‌تری داشته‌اند متوسط وزنی فرش دستباف صادراتی ایران را پایین نگه داشته و‌ در سال جاری‌ فرش‌های با رج‌شمار پایین‌تری صادر می‌شود که متوسط وزنی فرش دستباف صادر شده را بالاتر نشان می‌دهند.

رئیس مرکز ملی فرش ایران، از انعقاد تفاهم‌نامه با صندوق کارآفرینی امید و خوشه‌های فرش دستباف برای توسعه و بهبود فعالیت‌های فرش دستباف کشور خبر داد‌ و در خصوص بیمه بافندگان فرش افزود‌: مبلغ بیمه به 320 هزار نفر  اختصاص یافته، حال آن که تقاضای ما 600 هزار نفر بوده است .

دست‌پاک در تصریح سخنانش گفت‌: تجار و بازرگانان خارجی به‌ویژه از بازارهای صادراتی ایران، شناسایی و به نمایشگاه دعوت شده‌اند که 70 خریدار عمده فرش دستباف از 26 کشور حاضر بودند .

فرآیند آشناسازی کودکان با هنر – صنعت فرش دستباف از طریق آموزش مهارت قالی‌بافی از دیگر اقدامات مرکز است که با همکاری سازمان بهزیستی در سال تحصیلی 97-96 انجام می‌پذیرد. نشست‌های ویژه‌ای هم در حوزه فرش دستباف در حاشیه نمایشگاه فرش دستباف برگزار ‌شده که علاقه‌مندان می‌توانند در سایت مرکز ملی فرش ایران گزارش برگزاری آن را ملاحظه کنند .

 

 

 preloader