راهکارهایی برای افزایش نقش بورس


راهکارهایی برای افزایش نقش بورس

بالابودن نرخ سودهای بانکی، همواره به عنوان یک معضل بزرگ در بخش پولی و اقتصادی کشور مطرح بوده است. دلیل آن هم مشخص است، در چنین شرایطی بسیاری از افراد تلاش می‌کنند منابع‌شان را در بانک‌ها نگهداری کنند تا بتوانند از این طریق سود مناسب و بدون ریسکی دریافت کنند اما غافل از آنکه این نرخ‌ها باعث بالا رفتن هزینه پول در بانک‌ها و گران‌شدن نرخ تسهیلات برای بخش اقتصاد خواهد شد.
ضمن اینکه این زمینه را ایجاد می‌کند که بازارهایی همچون سرمایه، در زمینه جذب منابع و تامین مالی بخش اقتصاد از قافله عقب بماند و نقش آن هر روز کمتر شود.
حال که نرخ‌های سود بانکی با توجه به روند نزولی نرخ تورم کاهش یافته، این امیدواری وجود دارد که سهم جذب منابع و تامین مالی، بین بازار پول و سرمایه تقسیم شود و در این بخش بورس هم وارد گود رقابت شود. اما در این بین مشکلی که وجود دارد، این است که باتوجه به کاهش نرخ سود بانکی اما هنوز سود اوراق بدهی بدون ریسک بالاست و این موضوع، این پیش‌بینی را تقویت می‌کند که سرمایه‌ها با توجه به شرایط موجود، درصورتی که از بانک هم خارج شود، به سمت خرید اوراق بدهی حرکت کند که به طور حتم در چنین شرایطی، بازهم مشکلی از بازار سرمایه حل نخواهد شد.
در چنین شرایطی کارشناسان می‌گویند که اگر قرار است بازار سرمایه رونق بگیرد و نقدینگی‌ها به این سمت هدایت شود، باید عوامل بازدارنده در مسیر از بین برود و در همین راستا، تاکید می‌کنند که نرخ سود اوراق بدهی به همان نسبت که در بانک‌ها کاهش یافته باید کم شود. به عبارتی بازار سهام منتظر است مصوبه کاهش نرخ سود بانکی، به شکل واقعی در بخش پولی کشور پیاده شود تا از این بابت، بازار سرمایه هم نقشش در تامین مالی بنگاه‌های بزرگ اقتصادی که هدف سیاستگذاران در این برهه از زمان است، پررنگ شود.
با در نظر گرفتن این موضوع که براساس علم اقتصادی، زمانی که نرخ بهره اسمی به تورم نزدیک می‌شود، می‌توان منتظر شکوفایی بازار سرمایه بود، بنابراین باتوجه به این عامل، این طور به نظر می‌آید که مسیر بهبود در بازار سرمایه کشور آغاز شده و می‌توان شاهد شکوفایی این بخش مهم اقتصاد در آینده بود، اما بدون تردید نمایان‌شده آثار بهبود در این بخش، یک‌شبه نخواهد بود و به زمان بیشتری نیاز خواهد داشت.
در حال حاضر نمی‌توان انتظار داشت که بازار سرمایه یکباره بهبود یابد و مشکلات این بخش مرتفع شود، چراکه سیاست‌های مالی تاثیرات آنی و لحظه‌ای بر بازار سرمایه نخواهد داشت. این طور به نظر می‌رسد که آثار بهبودی با وقفه یکساله در بازار سرمایه و اقتصاد کشور نمایان شود و با گذشت زمان، بورس به نرخ‌های اوج قبلی خود بازگردد.
به هر حال، آنچه مشخص است اینکه باتوجه به شرایط فعلی اقتصاد که این بخش را درگیر رکود کرده، تلاش سیاست‌گذاران اقتصادی این است که بتوانند از راه‌های مختلف، بخش تولید و صنعت کشور را که موتور محرک اقتصاد کشور به شمار می‌رود، تقویت کنند که این مهم قابل تحقق نیست مگر اینکه نیاز مالی این بخش از طریق بازار پول و سرمایه تامین شود تا بتوانند خودشان را احیا کرده و به چرخه اقتصاد بازگردند. در این راستا لازم است شاخص‌های موثر در این بخش که در مسیر رونق قرار گرفته، تقویت شده و عوامل بازدارنده، از بین برود تا اینکه به این نقطه برسیم که بازار سرمایه هم نقشش در اقتصاد بانک محور ما پررنگ شود.
کیمیا بامدادیان/ روزنامه‌نگار

 preloader