هرویک یاری‌جانیان، رئیس انجمن ماشین‌سازان و تجهیزات پلیمری: صنعت پلاستیک پتانسیل رشد بیش‌تر از صنعت کشور را دارد


هرویک یاری‌جانیان، رئیس انجمن ماشین‌سازان و تجهیزات پلیمری: صنعت پلاستیک پتانسیل رشد بیش‌تر از صنعت کشور را دارد

هرویک یاری‌جانیان مدیر عامل گروه صنعتی خورشید دریای شرق «سینگر» فرزند و یادگار پدر صنعت پلاستیک ایران تادِوُس یاری جانیان از چهره های خوشنام و محبوب صنعت پلاستیک و پلیمر ایران است که هم اکنون ریاست انجمن همگن تولید کنندگان ماشین آلات و تجهیزات پلیمری را بر عهده دارد .

 

او که هم در مدیریت شرکت تحت مدیریت خود موفق بوده و این شرکت را از اعتبار ملی و منطقه ای برخوردار کرده است و هم در زمینه فعالیت های صنفی ، بسیار پر کار و پیگیر مسائل صنفی است، در مصاحبه با نشریه اقتصاد و نمایشگاه به تشریح موقعیت کنونی تولیدکنندگان ماشین آلات و تجهیزات پلیمری پرداخته است .

شرایط فعلی، امکان فعالیت را برای بسیاری از مجموعه‌های تولیدی سخت کرده است. چه‌گونه می‌شود این شرایط را مدیریت کرد‌؟

واقعاً شرایط سختی برای واحدهای تولیدی به وجود آمده و مدیریت این شرایط کار آسانی نیست. در شرایط فعلی هزینه‌های تولید بسیار افزایش یافته و از سوی دیگر فروش با دشواری مواجه شده و در نتیجه درآمدهای بنگاه‌های اقتصادی و تولیدی کاهش یافته و بسیاری از بنگاه‌ها را به سمت کاهش و تعدیل نیروی انسانی سوق داده است. در وضعیت حاضر تنها راهی که برای تولیدکنندگان باقی می‌ماند، کنار آمدن با مشکلات و حفظ بقای بنگاه است که دغدغه اصلی آن‌ها را تشکیل می‌دهد. از سوی دیگر در شرایط فعلی بسیاری از واحد‌ها با کمبود نقدینگی روبه‌رو شده‌اند و با توجه به این‌که بانک‌ها هم در اعطای تسهیلات با محدودیت مواجه هستند، چاره‌ای جز خرج‌کردن پس‌اندازهایی که طی سال‌ها به وجود آورده‌اند، باقی نمانده است. به عبارت دیگر بنگاه‌ها در حال «از جیب‌خوردن» هستند.

در شرایط کنونی برای تامین مواد اولیه با چه چالش‌هایی مواجه هستید؟

مواد اولیه از دو بخش تشکیل می‌شوند؛ موادی که از خارج وارد می‌شود و موادی که در داخل تولید می‌شود. مواد اولیه وارداتی علاوه بر افزایش قیمت قابل توجه با موانع اداری و بانکی متعدد مواجه شده است‌. از سوی دیگر تهیه مواد اولیه تولید در داخل به‌نسبت راحت‌تر است، اما علاوه بر این‌که قیمت آن‌ها افزایش یافته، فروشندگان با توجه به تلاطم بازار تمایلی برای فروش از خود نشان نمی‌دهند. به طور خلاصه می‌توان گفت که مجموعه این عوامل منجر به افزایش قیمت تمام‌شده محصولات شده است.

لطفا درباره فعالیت‌ها و حمایت‌های انجمن ماشین‌سازان و تجهیزات پلیمری از اعضا در شرایط‌ حاکم بر بازار توضیح دهید.

انجمن تاکنون برای رفع مشکلات تولید‌کنندگان و قطعه‌سازان مکاتباتی را با مراجع ذی‌صلاح انجام داده، اما واقعیت این است که هنوز این مکاتبات به یک نتیجه ملموس و مثبت نینجامیده است. وضعیتی که اکنون بر صنعت کشور حاکم است، کمابیش برای کلیه واحد‌های صنعتی اثرات مشابهی بر جای گذاشته و مشکلات قطعه‌سازان از مشکلات دیگر واحد‌های تولیدی جدا نیست و باید تمامی این مسائل یک‌جا و یک‌پارچه حل شود و بعید است که مسئولان راه حلی را خاص دست‌اندرکاران صنعت پلاستیک کشور ارائه کند.

از نظر شما به عنوان کارشناس خبره این حوزه، مهم‌ترین موانع و مشکلات پیش رو  و راه‌های رشد و ارتقای این صنعت چیست؟

علاوه بر مشکلاتی که ابتدا به آن اشاره داشتم، مسئله مهمی که در این صنعت همواره وجود داشته ارتقای تکنولوژی است که آن هم تا حد زیادی به سیاست‌های کلی سیاست‌گزاران در زمینه انتقال تکنولوژی بستگی دارد. در این رابطه تولیدکنندگان باید آخرین تغییرات تکنولوژی را با توجه به محصولاتی که به کشور وارد می‌شود، از نزدیک رصد کنند. بدیهی است که کلید موفقیت همواره در کاهش هزینه‌ها، بهبود سطح تکنولوژی و افزایش بهره‌وری نهفته که البته این مسئله بسیار راهبردی است و جزو مسائل بلندمدت صنعت به حساب می‌آید.

چه میزان ارزش افزوده در این صنعت نهفته و در صورت رفع مشکلات چه مقدار رشد خواهد داشت؟

احصای ارزش افزوده صنعت پلاستیک از بخش صنعت کشور کار دشواری است، چون علاوه بر بخشی از صنایع که جزو صنعت پلاستیک محسوب می‌شوند و به طور مستقیم می‌توان آن را به این صنعت نسبت داد، بخش‌های دیگری هم وجود دارند که به طور غیر مستقیم جزو صنعت پلاستیک به حساب می آیند. بنابراین محاسبه ارزش افزوده در این صنعت به طور دقیق و قطعی امکان‌پذیر نیست. با این وجود چنان‌چه مشکلات موجود رفع شوند، صنعت پلاستیک می‌تواند شاهد رشدی بیش‌تر از رشد صنعت کشور باشد و علت این بالاتر بودن رشد را می‌توان به پویایی صنعت پلاستیک در مقایسه با سایر بخش‌های صنعت نسبت دارد.

وضعیت صادرات و حضور در بازارهای جهانی در شرایط فعلی را چه‌گونه ارزیابی می‌کنید؟

به طور کلی با توجه به افزایش نرخ ارز می‌توان گفت که وضعیت صادرات بهبود یافته و هرچه محصولات صادراتی کم‌تر به واردات وابسته باشند این بهبود قابل توجه‌تر است. از سوی دیگر باید گفت که سهم صادرات محصولات مرتبط با صنعت پلاستیک کشور در مقایسه با کل صادرات بخش صنعت قابل توجه نیست. در شرایطی که صادرکنندگان در موقعیت مساعدی قرار گرفته‌اند، باز هم صادرکنندگان صنعت پلاستیک کشور قادر نیستند از این موقعیت مناسب آن‌طور که باید، بهره‌‌مند شوند.

 

 preloader