در نشست خبری نمایشگاه فرش عنوان شد؛بازار چین و جنوب شرق آسیا فرصتی بی‌نظیر برای فرش دستباف


در نشست خبری نمایشگاه فرش عنوان شد؛بازار چین و جنوب شرق آسیا فرصتی بی‌نظیر برای فرش دستباف
خوشه های فرش

دبیر خوشه‌های فرش دستباف کشور از حضور دبیرخانه خوشه‌های فرش کشور در نمایشگاه صنایع کوچک در گوانگجو چین خبر داد و گفت: خوشه‌های فرش کشور در مهرماه سال جاری برای توسعه بازار فرش ایران در چین و شرق آسیا دراین نمایشگاه حضور خواهند داشت.

محمد امین دبیر خوشه‌های فرش کشور در نشست خبری در حاشیه بیست‌وهفتمین نمایشگاه بین‌المللی فرش گفت: سازمان صنایع کوچک از طریق شرکت‌های استانی خود، تلاش کرده تا در حد توان خود مشکلات هنر- صنعت فرش را حل کند و بر اساس این ظرفیت در طول سه سال تیم‌هایی را برای شناسایی و رفع مشکلات خوشه‌های فرش دستباف به خدمت می‌گیرد که غالبا پس از پایان سه سال نیز تیم توسعه به فعالیت خود در استان‌ها ادامه می‌دهند.

وی تصریح‌کرد: طی سال‌های گذشته ۸۱ حلقه مفقوده در این خوشه‌ها در استان‌های مختلف شناسایی شده که تاکنون ۲۵ مورد آنها برطرف شده که از جمله آنها ایجاد مرکز طراحی در استان خراسان رضوی، ایجاد صندوق خودیار یار زنان بافنده در کرمان، ایجاد بازارچه فرش و صنایع دستی در یاسوج، احیا نقوش فرش در استان گلستان و  مرکز فرش ارگانیک در فارس را می‌توان نام برد.

دبیر خوشه‌های فرش و دستبافته‌های کشور خاطرنشان کرد: با اخذ نظر تجار و بازرگانان مطرح فرش، چین به عنوان مهمترین بازار خارجی فرش ایرانی در شرایط کنونی تشخیص داده شده  که در تلاش‌ هستیم با حمایت سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران و همراهی مرکز ملی فرش ایران بتوانیم در سال جاری قدم‌ها موثری در راستای توسعه بازار در چین برداریم.

امین، برپایی پایون دائمی فرش و دستبافته‌های ایرانی در شانگهای چین را از اقدامات مهم خوشه‌های فرش برشمرد که با سرمایه‌گذاری چینی‌ها ایجاد شده و فرش آن توسط تجار مطرح کشورمان تامین می‌شود. به گفته دبیر خوشه‌های فرش کشور ایجاد این پاویون که با کمک رایزن بازرگانی ایران در شانگهای افتتاح شده، گام بزرگی برای توسعه صادرات فرش ایران به چین به شمار می‌رود و می‌تواند مرکزی برای صادرات مجدد فرش ایران به سایر کشورهای جهان نیز باشد.

وی تصریح کرد: درحال حاضر، صادرات مجدد فرش ایران از شانگهای به سایر کشورهای جهان با بهره‌گیری از محل مزبور میسر شده است.

دبیر خوشه‌های فرش و دستبافته‌های کشور همچنین از اخذ گواهینامه فرش ارگانیک (سبز) برای اولین‌بار در دنیا در استان فارس خبر داد و گفت: همه مواد اولیه بکار رفته در این فرش غیر صنعتی است، پشم بکار رفته در این فرش طبیعی و دست‌ریس بوده و رنگ‌های استفاده شده در آن گیاهی بوده و در جهان بازارپسندی بالایی دارد. دبیر خوشه‌های فرش و دستبافته‌های کشور ادامه داد: گردشگری تخصصی فرش در قالب تورهای خارجی که به ایران می‌آیند، از دیگر برنامه‌های اجرا شده توسط این خوشه‌هاست که در این راستا، تاکنون ۱۰ تور برگزار شده است.

وی با توجه به اهمیت رسانه‌ها در معرفی فرش دستباف ایران خاطرنشان کرد: دبیرخانه خوشه‌های فرش و دستبافته‌های کشور اقدام به برگزاری تور تخصصی فرش دستباف برای رسانه‌های خارجی کرده که این تور بازتاب خوبی در رسانه‌های خارجی داشته و امیدواریم بتوانیم در سال جاری نیز این تور را برای رسانه‌های خارجی و داخلی برگزار کنیم.

امین با اشاره به همکاری‌های مرکز ملی فرش ایران و دبیرخانه خوشه‌های فرش کشور گفت: در نمایشگاه امسال نیز حضور مشترک ذینفعان خوشه‌ها در نمایشگاه فرش ایران حاصل کار مشترک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران است که امیدواریم این همکاری‌ها به صورت مستمر ادامه یابد.

منبع خبر:خبرگزاری ایسنا

 preloader