در محل کتابخانه ملی؛نمایشگاه «قومیت و هویت ملی» با هدف ترویج اصالت ایرانی افتتاح شد


در محل کتابخانه ملی؛نمایشگاه «قومیت و هویت ملی» با هدف ترویج اصالت ایرانی افتتاح شد

نمایشگاه «قومیت و هویت ملی» به مناسبت سیزدهم شهریور؛ روز مردم‌شناسی در موزه میراث مکتوب و مستند ایران واقع در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با هدف آشنایی نسل جوان با اصالت ایرانی آغاز به کار کرد.

این نمایشگاه صبح امروز (یکشنبه) با اجرای موسیقی نواحی توسط هنرمندان مطرح قومیت‌ها همچون بخشی نادرمحمد آهنگربیک (موسیقی شمال خراسان)، گروه عاشیق سلجوق شهبازی (موسیقی آذری)، گروه مهرآیین (موسیقی کردی) و گروه مردوس (موسیقی گیلکی) آغاز به کار کرد.
هانیه گراییلی از مسئولان سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران روز یکشنبه گفت: در نمایشگاه «قومیت و هویت ملی» که تا پایان هفته برپاست بیش از 20 نمونه پوشاک اقوام مختلف ایرانی به همراه تعدادی از صنایع دستی و میراث فرهنگی قومیت‌ها با تاکید بر هنر‌ طراحی پارچه و منسوجات و آلات موسیقی نواحی در معرض دید عموم قرار گرفته است.
وی افزود: شرایط امروز جامعه ما شرایط خاصی است، بخاط التهابات امروز جامعه باید به امورات فرهنگی بیشتر بپردازیم، جامعه امروز نیاز دارد هویت فرهنگی خود را بازشناسد.
گراییلی گفت: قومیت ها هویت و اصالت و شناسنامه ما هستند اگر مردم درک درستی از آنها نداشته باشند نباید انتظار داشت به سمت توسعه پایدار برویم.
وی افزود: برای برون رفت از معضلات سیاسی از جمله پرهیز از جنگ، خشم، خشونت، خونریزی و تجزیه طلبی لازم است تا هویت ملی حفظ شود.
به گفته گراییلی نشست تخصصی مردم‌ شناسی در موضوعات انقلاب مشروطه و گفتمان مردم شناسی با سخنرانی علیرضا حسن‌ زاده، موسیقی‌‍ شناسی اقوام ایرانی، گوناگونی و یکپارچگی با سخنرانی محمدعلی مرآتی و مروری بر تاریخ پوشاک سنتی ایران با سخنرانی پروانه قاسمیان، از برنامه های جنبی نمایشگاه قومیت و هویت ملی است.

منبع خبر:خبرگزاری ایرنا

 preloader