درخواست رئیس مرکز ملی فرش از مجلس؛فراکسیون فرش تا پایان مجلس دهم گام جدی برای فرش دستباف ایرانی بردارد


درخواست رئیس مرکز ملی فرش از مجلس؛فراکسیون فرش تا پایان مجلس دهم گام جدی برای فرش دستباف ایرانی بردارد

رئیس مرکز ملی فرش ایران از فراکسیون فرش مجلس شورای اسلامی درخواست کرد تا با توجه به ظرفیت قابل توجه خود، زمینه‌ساز تحول در عرصه تولید و صادرات فرش ایران باشد.

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، فرشته دستپاک در دیدار با تعدادی از اعضای فراکسیون فرش مجلس شورای اسلامی گفت: بزرگ‌ترین رویداد بین‌المللی در حوزه فرش دستباف اکنون در تهران در حال برگزاری است و تولیدکنندگان، بافندگان و صادرکنندگان فرش دستباف تولیدات و دستبافته‌های خود را در قالب بیش از 700 غرفه و در فضایی به وسعت 30 هزار مترمربع عرضه کرده اند.

رئیس مرکز ملی فرش ایران افزود: امسال سال حمایت از کالای ایرانی است و فرش دستباف، ایرانی‌ترین کالای کشور ماست. که باید به طور ویژه مورد توجه پارلمان‌نشینان قرار گیرد، به این معنا که بتوان در این سال، موانعی که پیش روی فرش دستباف ایرانی است، برطرف شود؛ این در حالی است که تعداد مشکلات و موانع پیش روی فرش دستباف بسیار اندک است و به راحتی می‌توان آن‌ها را برطرف کرد.

وی تصریح کرد: در تمام مواردی که اقتصاد ایران با مشکل مواجه شده، فرش دستباف ایرانی به خوبی مشکلات را پشت سر گذارد و در تمام مقاطعی که دچار مشکل اقتصادی شده‌ایم فرش وضعیت مناسبی را برای اقتصاد خانوارها رقم زده است.

دستپاک خاطرنشان کرد: بسیاری از کشورهای دنیا حاضر هستند که مبالغ بسیار بالایی را هزینه کنند تا بتوانند برای خود تمدنِ نداشته بخرند، در حالی‌که ایران با تمدن غنی خود – که البته بخشی از آن فرش دستباف است – توانسته در تمام دنیا حضور یابد و اکنون کم‌تر کشوری در دنیا هست که فرش دستباف نداشته است.

وی با اشاره به این‌که فرش دستباف شناسنامه دوم هر ایرانی و پرچم معنوی کشور ایران است، گفت: اکنون دو میلیون و 500 هزار نفر بافنده در این هنر- صنعت فعال هستند؛ این در حالی است که با ده تا 15 میلیون تومان می توان در حوزه فرش شغل ایجاد کرد، در حالی‌که هر شغل صنعتی با مبلغ 150 تا 250 میلیون تومان قابل اجراست.

رئیس مرکز ملی فرش ایران از اعضای فراکسیون فرش مجلس شورای اسلامی درخواست کرد با 211 نفر عضو خود به عنوان یکی از فراکسیون‌های درجه یک مجلس، مشکلات و مسائل پیش روی فرش دستباف را حل و فصل کنند.

در این نشست همچنین وقف‌چی، رئیس فراکسیون فرش و صنایع دستی مجلس شورای اسلامی، گفت: ظرفیت‌های بسیاری در حوزه فرش دستباف وجود دارد که باید به آن‌ها توجه شود؛ در فرصت باقی‌مانده از مجلس دهم می‌توان در راستای اعتلای جایگاه فرش دستباف در بازارهای جهانی و رونق تولید آن گام برداشت.

 preloader