دبیر هشتمین جشنواره فرش بر‌تر خبر داد:نمایش 50 اثر در جشنواره فرش بر‌تر امسال


دبیر هشتمین جشنواره فرش بر‌تر خبر داد:نمایش 50 اثر در جشنواره فرش بر‌تر امسال

سید رضا نور موسوی، دبیر هشتمین جشنواره فرش بر‌تر از نمایش 50 اثر منتخب در مرحله نهایی هشتمین جشنواره فرش بر‌تر خبر داد و گفت: در این دوره از جشنواره فرش برتر شرکت‌کنندگان مانند دوره پیشین الزامی به حضور در نمایشگاه و مشارکت نداشته و در همین راستا تولیدکنندگان و مالکان بسیاری خارج از فضای نمایشگاه آثار خود را ارسال کرده‌اند و آثار برگزیده به انتخاب هیات داوران ششم شهریور معرفی شد.

دبیر هشتمین جشنواره فرش بر‌تر ضمن بیان مطلب فوق اظهار داشت: مرکز ملی فرش ایران، هشتمین جشنواره فرش بر‌تر را به منظور معرفی اصالت، مرغوبیت و کیفیت فرش دستباف ایرانی و ترغیب تولیدکنندگان و فروشندگان به تولید و عرضه فرش‌های باکیفیت، همزمان با بیست‌وهفتمین نمایشگاه فرش دستباف برگزار کرده است.

نورموسوی در خصوصی تعداد آثار ارائه‌شده جهت داوری یادآور شد: در مجموع 183 اثر در مرحله ثبت‌نام اولیه درخواست حضور در جشنواره را داشتند که از این میان 50 اثر پذیرش و به معرض نمایش گذاشته شد ‌و مورد داوری قرار گرفت.

دبیر جشنواره فرش برتر معرفی فرش از سوی مالکان و تولیدکنندگان خارج از فضای نمایشگاهی را از ویژگی‌های مهم این جشنواره برشمرد و افزود: در این دوره علی میرزا زاده، تورج ژوله، ابوالفضل رجبیان، محمد حسین شانه‌زن، غلامحسین نیشابوری، رضا اله‌داد و صمد منجم که همگی از خبرگان این فرش دستباف کشور هستند، جهت داوری و بررسی هر چه دقیق‌تر آثار حضور دارند‌.

وی در خصوص ملاک‌ها و محور‌های داوری این جشنواره یاد‌آور شد: ملاک‌ها و محورهای شش‌گانه داوری عبارتند از:

الف) اصالت فرش به معنی تطبیق هویت نقشه و شیوه بافت با منطقه‌ای که فرش در آن‌جا بافته شده است

ب) رنگ‌بندی به معنی تناسب و توازن در رنگ

ج) طرح و نقش به معنی توازن و تناسب طرح و نقش

د) مواد اولیه مرغوب به معنی استفاده از مواد اولیه باکیفیت (در شرایط برابر، استفاده از پشم دستریس و رنگرزی گیاهی امتیاز بیش‌تری را خواهد داشت)

ه) بافت سالم به معنی نداشتن عیوب بافت و ابعاد

و) نوآوری در طرح به معنی ایجاد طرح‌های بدیع با حفظ اصالت‌ها

دبیر هشتمین جشنواره فرش بر‌تر ادامه داد: این دوره از مسابقه در دو بخش کلی برگزار می‌شود؛ شرکت‌کنندگان فرش‌های خود را در یکی از بخش‌های فرش‌های معاصر در گروه‌های هشت‌گانه و فرش‌های قدیمی در گروه‌های چهار‌گانه به دبیرخانه جشنواره معرفی کرده‌اند.

یادآورشد: در فرم ثبت‌نام، گروه و بخش مورد تقاضا برای مسابقه مشخص شده است، مراحل شرکت در جشنواره عبارتند از

1) تکمیل فرم ثبت‌نام شرکت در جشنواره و ارسال تصویر فرش موردنظر

2) بررسی اولیه شرایط ثبت‌نام و تایید فرش توسط دبیرخانه

3) تحویل آن به دبیرخانه فرش بر‌تر در زمان و مکان مقرر

نور موسوی در خصوص مقررات شرکت در جشنواره خاطرنشان کرد: هر شرکت‌کننده مجاز به ارائه حداکثر سه تخته فرش است. ستاد برگزاری جشنواره اجازه دارد از فرش‌های ارسالی عکاسی کند و در کتاب جشنواره با نام و مشخصات صاحب فرش چاپ کند و ستاد جشنواره اجازه دارد بسته به فضای نمایشگاهی جشنواره، آثار منتخب و کاندیدای هر بخش را به مدت یک هفته در معرض دید عموم طبق زمان‌بندی جشنواره قرار دهد. پس از پایان نمایشگاه، فرش‌ها به صاحبان آن‌ها برگشت داده می‌شود و در صورت تحویل‌نگرفتن فرش‌ها از سوی صاحبان در تاریخ مقرر مسئولیتی متوجه ستاد جشنواره نخواهد بود. ارائه‌دهنده فرش ‌باید تا حد امکان مشخصات عوامل تولید (طراح، رنگرز، بافنده، تولیدکننده و…) را در فرم ثبت‌نام قید کند. آثار تکراری (فرش‌های ارائه‌شده در جشنواره‌های قبلی با تغییر رنگ و اندازه) مورد قبول نبوده و به نمایش گذاشته نمی‌شود. تقلید دقیق و بی‌کم‌و‌کاست و محض‌ از آثار دیگران‌ مفهومی جز جعل و کپی‌برداری ندارد و بدیهی است در چنین مواردی‌ اثر ارائه‌شده از تمام مراحل داوری محروم خواهد شد. شرکت‌کننده با امضای ثبت‌نام مسئولیت صحت مطالب اظهار‌شده را پذیرفته و در صورت اثبات خلاف آن، فرش ارائه‌شده از مسابقه خارج خواهد شد و هیچ‌گونه اعتراضی به تشخیص هیات داوران قابل قبول نخواهد بود. تکمیل و تحویل فرم ثبت‌نام به معنی پذیرش مقررات جشنواره است. جشنواره تنها مختص مشارکت‌کنندگان در نمایشگاه بیست‌وهفتم نبوده و شرکت در جشنواره برای  تمامی تولیدکنندگان و تجار و مالکان فرش‌های حائز شرایط مجاز است.

وی درباره شرایط تحویل فرش‌ها به دبیرخانه جشنواره افزود: هر یک از فرش‌ها علاوه بر این‌که باید در یکی از گروه‌های مسابقه معرفی شود، لازم است برخی شرایط را دارا باشد تا به بخش نهایی مسابقه راه یابد که این شرایط عبارتند از:

الف) فرش‌ها می‌بایست مراحل تکمیلی را طی کرده باشند (شامل عملیات شست‌وشو، شیرازه، پرداخت)

ب) فر‌‌ش‌ها هیچ‌گونه تقلبی در بافت نداشته باشند (شامل بی‌گره‌بافی، جفتی‌بافی، چند چین یک پود)

ج) در مواد اولیه فر‌ش‌های ارسالی از پشم دباغی شده و الیاف مصنوعی استفاده نشده باشد.

در صورتی که هر یک از فرش‌ها شرایط اعلام‌شده را نداشته باشند، دبیرخانه جشنواره از پذیرش آن‌ها معذور خواهد بود.

این مقام مسئول در خصوص برگزیدگان و نحوه تقدیر از آنان یادآور شد: ستاد جشنواره با توجه به فضای نمایشگاه و حجم آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره آثار منتخب را در قالب یک نمایشگاه در سالن 5 نمایشگاه بین‌المللی تهران در معرض دید عموم قرار داده و فرش منتخب بازدیدکنندگان نیز معرفی و در مراسم پایانی جشنواره از صاحبان فرش‌های بر‌تر با اعطای لوح افتخار و تندیس جشنواره تقدیر خواهد شد. همچنین از نامزدهای راه‌یافته به مرحله دوم جشنواره (بخش نمایشگاهی) در هر بخش و فرش منتخب بازدیدکنندگان با اهدای لوح افتخار تقدیر به عمل می‌آید و آثار راه یافته به جشنواره در کتاب آثار منتخب چاپ و برگزیدگان جشنواره در برنامه‌های تبلیغی مرکز و همچنین استفاده از تسهیلات مختلف از جمله هیات‌های تجاری و نمایشگاه‌ها در اولویت قرار خواهند داشت.

 preloader