بیست و پنجمین نمایشگاه کتاب پکن؛قرارداد همکاری ایران با یک شرکت بزرگ نشر کتاب در چین امضا شد


بیست و پنجمین نمایشگاه کتاب پکن؛قرارداد همکاری ایران با یک شرکت بزرگ نشر کتاب در چین امضا شد
قرارداد همکاری ایران با یک شرکت بزرگ نشر کتاب در چین امضا شد

در حاشیه برنامه روز ایران در بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب پکن، قرارداد همکاری کشورمان با یکی از شرکت‌های بزرگ نشر کتاب در چین به امضا رسید.

برنامه «روز ایران» با حضور ایرانیان مقیم چین و شماری از چینی‌های علاقه‌مند به فرهنگ ایران، با همکاری موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در پکن برگزار شد.

«عادل خانی»، سرپرست رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در این نشست با اشاره به تاریخ و تمدن کهن ایرانی، حضور ایران در نمایشگاه کتاب پکن و روز فرهنگ ایران را نشانه‌ای از تحکیم روابط فرهنگی دو کشور ایران و چین عنوان کرد و استقبال فرهیختگان چینی از غرفه کتاب جمهوری اسلامی ایران و همچنین روز فرهنگ ایران را بیانگر اشتراکات فرهنگی دو کشور دانست و افزود: از سال گذشته که ایران به‌عنوان مهمان ویژه در نمایشگاه کتاب پکن حضور داشته، روابط فرهنگی دو کشور در ابعاد مختلف افزایش یافته است.

«شیوا وکیل نسلیان» مسئول غرفه ایران در نمایشگاه بین‌المللی کتاب پکن هم در این مراسم گفت: در سال ۲۰۱۷ جمهوری اسلامی ایران مهمان ویژه نمایشگاه کتاب پکن بود. حاصل این حضور دستاوردهای بزرگ فرهنگی است که امروز شاهد آن هستیم. در تداوم این حرکت فرهنگی، در سال ۲۰۱۹ کشور چین مهمان ویژه نمایشگاه کتاب تهران است.

وی با اشاره به اینکه در سال‌ها گذشته نمایشگاه کتاب تهران سعی کرده است تا به توسعه و گسترش فرهنگ از دریچه کتاب بپردازد افزود: طرح‌ها و برنامه‌های متعددی در جهت توسعه روابط فرهنگی در حوزه کتاب‌ بین دو کشور برنامه‌ریزی‌ شده است.

مسئول غرفه ایران در نمایشگاه بین‌المللی کتاب پکن، یکی از شاخص‌های مهم توسعه فرهنگی در هر جامعه‌ای را میزان اهمیت دادن به کتاب و کتاب‌خوانی عنوان کرد و افزود: در این راستا برنامه‌های متعددی اجرا شده که یکی از آن‌ها طرح «گرنت» است. امیدواریم این طرح به‌عنوان یک برگ برنده برای ناشران ایرانی و خارجی به جهانی‌شدن کتاب ایران کمک کند.

در ادامه، گروه موسیقی بانوان «کالیوه» با اجرای دف و تار موسیقی ایرانی را برای حاضران به نمایش گذاشتند. در این برنامه، سارا و مینا احمدی به اجرای چند قطعه موسیقی سنتی و محلی پرداختند که با استقبال خوب حاضران در سالن روبرو شد.

همچنین در پایان این آیین، قرارداد همکاری در زمینهٔ نشر کتاب با یکی از شرکت‌های بزرگ و معتبر چینی به نام «لین شی یوان» پکن به امضای «خوا ون» مدیرعامل این شرکت و خانم وکیل نسلیان به نمایندگی از ناشران ایرانی رسید.

بر اساس این قرارداد، کتاب‌های منتخب پس از کسب اجازه از ناشران و نویسندگان ایرانی ترجمه و توسط ناشر چینی منتشر می‌شود. از میان ۳۵ عنوان کتاب برگزیده سال ایران، کپی رایت ۱۰ عنوان آن توسط ناشر چینی خریداری شده است.

بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب پکن روز چهارشنبه (۳۱ مرداد) با حضور ۹۳ کشور از جمله جمهوری اسلامی ایران در مرکز نمایشگاه‌های بین‌المللی چین گشایش یافته و تا روز یکشنبه (۴ شهریور) ادامه دارد. در این دوره از نمایشگاه، بیش از دو هزار و ۵۰۰ انتشاراتی از ۹۳ کشور، آخرین کتاب‌های خود را در زمینهٔ‌های مختلف به نمایش گذاشته‌اند.

منبع خبر:خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران

 preloader