به مدت پنج روز در بندر عباس برپاست؛نمایشگاه مد مانتو خلیج‌فارس در محل فرهنگسرای طوبی


به مدت پنج روز در بندر عباس برپاست؛نمایشگاه مد مانتو خلیج‌فارس در محل فرهنگسرای طوبی
مد

‌کارشناس مد و لباس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان از آغاز به کار نمایشگاه مد مانتو خلیج‌فارس از سوم الی هشتم شهریور در فرهنگسرای طوبی خبر داد.

‌دبیر اجرایی نمایشگاه مد مانتو خلیج‌فارس‌ ‌گفت: نیاز امروز بازار مانتو کشور طراحی و تولید مانتوهای داخلی است، متأسفانه با وجود مانتوهای وارداتی از چین بازار کار و فعالیت برای طراحان لباس ایرانی ازمیان‌رفته است.

فرخنده جلالی عنوان کرد: با توجه به تفاوت پوشش بانوان در شرق، غرب، جنوب،شمال و مرکز استان تصمیم گرفتیم از طراحان لباس استان بخواهیم که متناسب با لباس سنتی بانوان استان مانتوهایی اداری اما در قالب سنتی طراحی کنند.

وی افزود: با توجه به نزدیکی شهرستان‌ها به سایر استان‌ها و شباهت پوشش‌هایشان به این نتیجه رسیدیم که ضروری نیست لباس اداری کارمندی در جاسک با لباس اداری کارمند دیگر در بندرعباس یکسان باشد.

جلالی عنوان کرد:  هدف ما این است که هر در منطقه لباس اداری و رسمی آن متناسب با لباس بومی و سنتی آن منطقه باشد، بیش از 21 نفر از طراحان استان در این نمایشگاه با ما همکاری کردند و در نهایت 73 طرح کاربردی با نقوش سنتی را طراحی کردند.

وی با بیان اینکه این طراحان از مسئولان درخواست حمایت دارند، عنوان کرد: طراحی لباس اولین حلقه‌ی هنر _ صنعت مدو لباس است، اگر بخواهیم این حوزه را در استان ساماندهی کنیم، باید طراحان لباس را بسیار جدی بگیریم.

‌جلالی با اشاره به اینکه  تمامی طراحان لباس در استان دانش آموخته هستند، خاطرنشان کرد: با توجه به وجود سه دانشکده‌ی فرهنگ و هنر خلیج‌فارس، فاطمیه و آزاد اسلامی سما در بندرعباس و نیز فارغ‌التحصیل شدن پنج دوره دانشجو در رشته طراحی و دوخت لباس کمبودی از نظر طراح احساس نمی‌شود بلکه کمبود تنها و تنها در بخش حمایت از این طراحان است.

دبیر اجرایی نمایشگاه مد مانتو خلیج‌فارس در پایان ضمن قدردانی از حضور استاندار، نمایندگان مجلس و اصناف مربوطه، گفت: طراحان بومی از اداره صنعت و معدن و صنف فروشندگان تقاضای حمایت عملی دارند، چراکه امروز با چنین وضعیت اقتصادی دیگر جایی برای شعار دادن باقی نمانده است و ضمناً ادارات برای حمایت موظف شوند از لباس‌های طراحی و دوخت شده سنتی متناسب با فرهنگ استان استفاده کنند و از فرم‌های دوخته‌شده در سایر استان‌ها کمترین میزان استفاده را داشته باشند.

منبع خبر:خبرگزاری ایسنا

 preloader