اظهارات رییس سازمان میراث فرهنگی،در افتتاحیه کنفرانس رویداد همدان ۲۰۱۸


اظهارات رییس سازمان میراث فرهنگی،در افتتاحیه کنفرانس رویداد همدان ۲۰۱۸

معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری گفت: توزیع عادلانه ثروت از مسیر گردشگری شدنی است.

منطقه همدان، علی‌اصغر مونسان روز دوشنبه در آیین افتتاحیه کنفرانس بین‌المللی رویداد همدان ۲۰۱۸، به مهاجرت معکوس از شهرها به روستاها اشاره کرد و یادآور شد: جوانان روستایی اقامتگاه‌های بوم‌گردی با دریافت تسهیلاتی در روستاها ایجاد می‌کنند که باعث تحرک و پویایی و اشتغال در روستاها شده است.

وی با بیان اینکه تحرک و پویایی رویدادها باعث ایجاد انرژی مضاعف برای صنعت گردشگری شده است، خاطرنشان کرد: تبریز ۲۰۱۸، جشن‌های ثبت جهانی آثار ایران، نمایشگاه فاخر مشترک با کشورهای خارجی و امروز هم همدان ۲۰۱۸ از جمله این رویدادهاست.

وی با بیان اینکه انتقال داشته‌های فرهنگی از مسیر گردشگری امکان‌پذیر است به طوریکه هر گردشگر در بازگشت از ایران تبدیل به یک سفیر فرهنگی می‌شود، تصریح کرد: گردشگری با هزینه‌های کم اقتصادی و اجتماعی می‌تواند توسعه را در کشورها رقم بزند.

به گفته مونسان، امروز صنعت گردشگری خود را به رتبه سوم اقتصاد جهانی رسانده و این مسیر رشد پرشتاب ادامه دارد به طوریکه در سال ۲۰۱۷، ۷ درصد رشد گردشگری در دنیا را تجربه کردیم و آمار گردشگران به یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون نفر رسید که عدد بسیار قابل‌ملاحظه‌ای است  و این روند بسیار پرشتاب است.

وی افزود: اکنون نیز کارشناسان اقتصادی اذعان دارند که صنعت گردشگری همچنان مسیر ارتقاء و رشدش را با وجود پیشرفت‌ها در حوزه تکنولوژی و هوشمندسازی ادامه خواهد داد.

مونسان با اشاره به اینکه کشور ما صنعت گردشگری ۳ بخش مهم اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را برعهده دارد، گفت: ارزآوری یکی از مؤلفه‌های گردشگری است به طوریکه ایجاد درآمد بالای داخلی و ایجاد اشتغال با سرمایه‌گذاری پایین از ویژگی‌های این صنعت است.

وی با تأکید بر اینکه گردشگری عامل تحرک همه بخش‌های اقتصادی است، افزود: در بخش اجتماعی نیز گردشگری دارای اهمیت بالایی است به طوریکه یکی از مؤلفه‌های توزیع عادلانه ثروت است که از مسیر گردشگری امکان‌پذیر است.

رییس سازمان میراث فرهنگی جلوگیری از مهاجرت روستاییان را از دیگر ویژگی‌های گردشگری دانست و خاطرنشان کرد: امروز گردشگری باعث مهاجرت معکوس شده و بسیاری از بوم‌گردی‌ها توسط جوانان روستایی ایجاد می‌شود به‌طوری‌که ایجاد امید و نشاط اجتماعی موضوعی حائز اهمیت است که گردشگری در جوامع ایجاد می‌کند.

وی با بیان اینکه ما تاریخ کهن داریم، افزود: این تمدن بزرگ نیاز به معرفی دارد به طوریکه داشته‌های فرهنگی کشور از طریق گردشگری قابل انتقال است.

مونسان با اشاره به اهمیت گردشگری در ایجاد اشتغال، ادامه داد: به ازای هر ۱۰ شغل در دنیا یک شغل مرتبط با گردشگری است که اهمیت این حوزه را نشان می‌دهد.

وی یادآور شد: ایران غنای بسیار زیاد و ظرفیت زیادی در حوزه گردشگری  دارد به طوریکه یک میلیون اثر تاریخی و ۳۴ هزار اثر ثبت شده نشان می‌دهد ایران چه پتانسیل‌هایی دارد که همین پتانسیل‌ها ایران را جزء ۱۰ کشور دارای پتانسیل گردشگری می‌کند.

مونسان ادامه داد: همدان می‌تواند یک مقصد جدید گردشگری در کشور باشد چرا که وجود ۱۸۰۰ اثر تاریخی ثبت شده و وضعیت بی‌نظیر آب و هوایی و طبیعی، همدان را جزء ۵ استان برتر کشور در امر گردشگری قرار داده است و در یکسال گذشته روند رو به رشد بسیار خوبی در گردشگری استان همدان به وجود امده است.

منبع خبر:ایسنا

 preloader