خلیل خانپور، رئیس هیات مدیره و مدیر‌عامل شرکت آبگون پلیمر: «آبگون پلیمر» خودکفا در تولید صفر تا صد محصول


خلیل خانپور، رئیس هیات مدیره و مدیر‌عامل شرکت آبگون پلیمر: «آبگون پلیمر» خودکفا در تولید صفر تا صد محصول

خلیل خانپور  رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت آبگون پلیمر و عضو اصلی سهام‌دار شرکت از خودکفایی آبگون پلیمر در تولید محصولات خود خبرداد و گفت: با توجه به مدت زمان سه ساله فعالیت شرکت آبگون پلیمر توانسته‌ایم به خودکفایی دست یابیم ودر صورت حمایت دولت می‌توانیم علاوه بر صادرت محصولات در بحث اشتغال‌زایی با افزایش نیرو گام نهیم.

خلیل خانپور ضمن بیان مطلب فوق یادآور شد: فرآیند راه اندازی شرکت آبگون پلیمر از حدود سه سال پیش آغاز ‌شده و به‌تازگی مورد بهره‌برداری قرار گرفته است. لازم به ذکر است که کل مجموعه تجهیزات تولید را هم از نظر ماشین‌آلات‌، قالب‌ها و خط تولید‌ خودمان راه‌اندازی کردیم‌.

وی ادامه داد: در حال حاضر مجموعه ما در حدود ۱۵ نفر پرسنل دارد که در آینده نزدیک با اجرای برنامه‌های توسعه و تکمیل خطوط تولید به پنجاه نفر خواهد رسید. البته ذکر‌ این نکته‌ ضروری است که اجرای برنامه‌های توسعه‌ای در این شرکت بستگی به چگونگی شرایط بازار دارد و  در صورت ادامه وضعیت کنونی و نوسانات و ‌التهاباتی که در عرصه اقتصاد کشور‌ وجود دارد، امکان جذب نیروی بیش‌تر برای ما‌ وجود نخواهد داشت.

مدیر‌عامل شرکت آبگون پلیمر ‌با اشاره به این‌که تنها برندی هستیم که از صفر تا صد کل محصول را خودمان تولید می‌کنیم، افزود: محصولات ما در منازل، باغات، کارخانجات مختلف‌، تاسیسات آب و فاضلاب‌، لوازم تزئینی و مبلمان شهری کاربرد گسترده‌ای دارد و از نظر شکل ظاهری کار و‌ نوع تولید همواره سعی در ارائه بهترین‌های خود را داشته‌ایم‌. در تولیدات آبگون پلیمر از یک گرید محصولات پتروشیمی استفاده می‌کنیم که البته نوع تولید ما بستگی به مصرف مشتری دارد. وی ادامه داد: در حوزه کاری خود برنامه‌های توسعه بسیاری داریم که البته به بهبود شرایط و حمایت متولیان این صنعت بستگی دارد. اگر‌ حمایت از قالب شعار خارج شود و از تولیدکنندگانی مثل ما حمایت عملی‌ شود، برنامه‌های توسعه و افزایش تنوع و‌ حجم تولید قابل اجراست.

مدیر‌عامل شرکت آبگون پلیمر در خصوص اخذ گواهینامه‌ها و‌ تاییدیه‌های کیفی توسط این شرکت اضافه کرد: در حال حاضر درصدد کسب گواهی استاندارد ملی ایران هستیم و مراحل دریافت نشان استاندارد ملی در حال طی‌شدن است. پی‌گیر‌ گواهی تاییدیه کیفیت دیگری غیر از استاندارد ملی هم‌ هستیم که مراحل اولیه آن آغاز شده است.

این فعال صنایع پلیمری در خصوص صادرات محصول اظهار داشت‌: با وجود ظرفیت‌های مناسبی که در این شرکت داریم، تاکنون صادرات نداشته‌ایم ولی درخواست‌هایی برای صادرات مطرح‌ شده و برای بازار صادراتی کشور عراق برنامه‌هایی داریم که امیدواریم‌ بتوانیم این برنامه‌ها را اجرا کنیم.

وی درخصوص مدیریت چالش‌های کنونی در بحث تامین مواد اولیه و مدیریت این چالش اظهار داشت: در شرایط کنونی ظرفیت تولید ما کاهش یافته‌ و محصول اضافه وارد بازار نکرده‌ایم و تا توانسته‌ایم حساب‌شده و آهسته گام برداشته‌ایم، چون تکلیف در این شرایط مشخص نیست‌‌.

خانپور با اشاره به تاخیر در تحویل کالا که منجر به کاهش ظرفیت تولید و‌ خوابیدن سرمایه تولیدکنندگان شده اظهار داشت: متاسفانه در تحویل به موقع کالا (مواد اولیه) مشکل داریم‌؛ مثلا کالا بدون هیچ‌گونه دلیل موجهی با تاخیر ۲۵ روزه به دست ما رسیده‌، در حالی که با کوچک‌ترین تاخیر در پرداخت حتی به میزان چند دقیقه از ما جریمه دریافت می‌کنند. این حمایت از تولید نیست، بلکه ضربه‌زدن به تولید است. آن‌چه به تولید کشور لطمه می‌زند تحریم‌های خارجی نیست بلکه خود‌تحریمی‌هاست که کار را برای ‌بقا و ادامه فعالیت تولیدکنندگان سخت‌تر می‌کند‌.

وی در خصوص چشم‌انداز آینده بازار گفت: بازار ما بد نیست، زیرا محصول وارداتی در حجم بالا امکان ورود به کشور را ندارد و دست ما را برای فعالیت باز می‌گذارد. متاسفانه دولت‌مردان ما نگاه حمایتی به تولید ندارند و به جای این‌که بازار‌ محصول پتروشیمی را رقابتی کنند بازار را رها کرده‌اند. مواد اولیه که پیش از این برای ما تولیدکنندگان کیلویی ۶۰۰۰ تومان تمام می‌شد در حال حاضر کیلویی ۱۰۲۰۰ شده است. سیاست دولت باید بر اصل حذف دست دلالان از بازار استوار‌ باشد، ولی اکنون خود متولیان امر از دلالان بدتر شده‌اند‌.

وی با تاکید بر اعطای مشوق به تولید‌کنندگان از سوی مسئولان گفت: با این مشوق‌ها می‌توان به تولید‌کنندگان اجازه کار داد که شوق ادامه فعالیت داشته باشند. به عنوان مثال افزایش دائمی قیمت‌ها باعث شده که ما از خرید کالا ممانعت کنیم زیرا امکان افزایش قیمت محصول نهایی تا حدودی برای ما امکان‌پذیر است‌.

‌خانپور‌ در خصوص افزایش تعداد پرسنل یادآور شد: یکی از مسائل اصلی کشور بحث اشتغال‌زایی است. مجموعه ما به‌ر‌غم نیاز به افزایش پرسنل -که به تبع در اشتغال‌زایی تاثیرگذار است – در شرایط کنونی بازار امکان جذب پرسنل بیش‌تر را ندارد، چون قدرت خرید ما و ‌مشتری پایین آمده و حمایت ریالی هم دریافت نکردیم‌.

وی خاطرنشان کرد: به عنوان عضو کانون نخبگان کشور که امکان فعالیت در خارج از کشور را داشتم ترجیح دادم در ایران بمانم و از نیرو و توان خود برای اعتلای مرز و بوم خودم استفاده کنم، ولی حقیقتا در کشور ما تولیدکننده با مشکلات عدیده‌ای مواجه است. در حالی که پتانسیل بالایی برای فعالیت داریم، تولیدکنندگان با افزایش قیمت‌ها رسما از تولید بازمانده‌اند. سوال اساسی این است که ما چرا باید خام‌فروشی کنیم در حالی که می‌توانیم محصول تولید کنیم و با ارزش افزوده به بازارهای صادراتی روانه کنیم.

 preloader