کد خبر: 1747
تاریخ انتشار: ۹۵/۰۶/۰۷
زمان انتشار: ۳:۴۴ ب.ظ
تعداد نظرات: بدون دیدگاه
خلاصه خبر:

بسیاری از مردم فرش دستباف را با برند «عظیم زاده» می‌شناسند. این برند با جست‌وجو و یافتن سلیقه و نیاز جهانی در زمینه تولید فرش دستباف توانسته به برندی بین المللی تبدیل شود و با تنوع و کیفیت بالا نام فرش دستباف ایرانی را اعتلا بخشد. فرش عظیم زاده تنها برندی است که در مراجع […]
بسیاری از مردم فرش دستباف را با برند «عظیم زاده» می‌شناسند. این برند با جست‌وجو و یافتن سلیقه و نیاز جهانی در زمینه تولید فرش دستباف توانسته به برندی بین المللی تبدیل شود و با تنوع و کیفیت بالا نام فرش دستباف ایرانی را اعتلا بخشد. فرش عظیم زاده تنها برندی است که در مراجع فرش ژنو به ثبت رسیده است.
به مناسبت برگزاری بیست و پنجمین نمایشگاه فرش دستباف با احد عظیم زاده، مدیر عامل مجرب و خلاق شرکت خانه فرش عظیم که از بزرگ‌ترین فعالین صنعت فرش دستباف کشور است و پنج سال متوالی صادرکننده برتر و اول کشور بوده به گفت و گو نشستیم. وی از سن هفت سالگی به علت فوت نابهنگام پدر به این شغل روی آورده. عظیم‌زاده در این گفت‌وگو از مرارت‌ها و سختی‌هایی که در این راه متحمل شده تا دریافت تندیس الماس بزرگ‌ترین بیزینس‌من جهان و همچنین کسب عنوان رهبر کارآفرینان ایران برایمان گفت. احد عظیم زاده دلیل موفقیت خود را در این صنعت علاقه وافر و از صمیم قلب و پشتکار خود می‌داند.
خلاصه گفت و گوی ما را با مدیر عامل شرکت خانه فرش عظیم می‌خوانید.
از چه زمانی فعالیت در حوزه فرش را آغاز نموده و توانستید به بازارهای جهانی راه یابید؟
خرید و فروش قالی و قالیچه را در حد روستایی از چهارده سالگی آغاز نمودم و طی چهار سال توانستم یک چهارم مغازه‌ای را در تبریز خریداری نمایم. اما عشق فراوانی که به فرش و فرشبافی داشتم منجر شد برای بازاریابی جهانی راهی آلمان شوم. در آنجا از وضعیت بازارهای سوئیس با خبر شدم و با تأسیس دو کارخانه قالیبافی در اسفنجان و تبریز، اهداف خود را دنبال نمودم تا اینکه با سفر دوباره به کشورهای اروپایی، جویای آگاهی سلیقه و نیاز آنان درباره قالی‌های ایرانی شدم و پس از بازگشت به ایران و گشایش مغازه‌ای در بازار بزرگ تهران، اقدام به بافت قالی‌هایی نمودم که بیش از پیش منطبق بر سلیقه مشتریان جهانی بود.
اطلاع از سلیقه خریداران جهانی چه تاثیری در موفقیتتان داشته؟
این امر موجب شد در سال ۱۳۸۰ با دریافت تندیس طلایی از کشور انگلستان، به عنوان برترین تولید کننده فرش‌های دستباف ایرانی معرفی شوم. به دنبال این موفقیت، همزمان با افتتاح نمایشگاه دائمی فرش در خیابان پاسداران تهران، شرکت خانه فرش عظیم را ثبت نمودم؛ شرکتی که امروزه به عنوان برند عظیم زاده، جزو برترین برندهای کشور است. همچنین علاوه بر دریافت چندین تندیس از سراسر جهان و گواهینامه iso 9001، به عنوان اولین صادر کننده نمونه کشوری، برای پنج سال متوالی انتخاب شدم. در سال ۱۳۹۴، شعبه اصلی و فروشگاه مرکزی شرکت خانه فرش عظیم را به خیابان فرشته انتقال دادم که شعبه دیگر آن، در پروژه قو الماس خاورمیانه، در سلمانشهر مازندران واقع است. با همه این توفیقات اما همچنان در تلاش برای استمرار در مسیر جذب بیشتر مشتری و صادرات پررنگ و موفق آن، تا افتتاح شعب فعال در سراسر جهان هستم.
آیا کشورهای دیگر می‌توانند در زمینه فرش دستباف با ایران رقابت کنند؟
فرش دستباف به گونه‌ای نماد فرهنگ ایران محسوب می‌شود. بنده بر این باورم که فرش دستباف ایرانی جایگاه بالایی در فرهنگ و اقتصاد دارد و با توجه به قدمت سه هزار ساله آن هیچ یک از فرش‌های تولیدی چین، هند، نپال، پاکستان و ترک که تنها حدود صد سال است به بازار آمده‌اند توان رقابت با آن را ندارند. موزه‌های جهانی مزین به فرش ایرانی است و صنعت فرش ما همیشه در رده اول بوده، هست و خواهد ماند.
تأثیر این هنر – صنعت بر اشتغال کشور را چطور ارزیابی می‌کنید؟
اصولاً دولت برای ایجاد هر شغلی هزینه‌های بسیاری پرداخت می‌کند و این در حالی است که ما سه سال پیش حدود دومیلیون بافنده فرش داشتیم که با احتساب نفرات خانواده‌شان حدود ۷ الی ۸ میلیون نفر از جمعیت کشور را در بر می‌گرفت. بنابراین حدوداً یک دهم از جمعیت کشور از این صنعت امرار معاش می‌نمودند و همین مثال به خوبی گویای تأثیر آن بر مقوله اشتغال کشور است که پشتیبانی و حمایت بیش از پیش دولت را می‌طلبد.
وجه تمایز محصولاتتان را نسبت به سایر رقبا در چه می دانید؟
ابتدا نکته‌ای را لازم به یاد آوری می‌دانم. تمامی فعالین حوزه فرش همکار بنده بوده و هیچ زمانی با همکاران خود رقابت نکرده‌ام. اما در زمینه برند عظیم زاده باید بگویم این برند در دنیا شناخته شده است و محدود به داخل کشور نیست با وجود اینکه بنده در زمینه‌های دیگر فعالیت دارم ولی نام من را با عنوان برند فرشم می‌شناسند زیرا همیشه در تلاش بوده‌ام تنوع و کیفیت را به صورت توام در نظر بگیرم. اینکه فرش ما بی‌نظیر است بر هیچ‌کسی پوشیده نیست اما هر کالای بی‌نظیری برای تداوم و ماندگاری در بازار نیازمند توجه به تقاضای خریدار است اما تولیدکنندگان ما در ۹۰ درصد موارد با رویکرد سنتی خود نقش‌ها و طرح‌های سنتی را به بازارهای جهانی ارائه می‌کنند با این همه فرش ایرانی بدون شک با اندک حمایتی جهش دوباره خواهد داشت. حمایت دولت از این صنعت باید شامل ساماندهی بازار داخلی و جلوگیری از تبلیغات غیرواقعی برای ترویج فرش ماشینی نیز بشود که مصرف‌کنندگان بدانند استفاده از ارزان‌ترین فرش‌های دستباف بهتر از استفاده از فرش‌های ماشینی است. از دولتمردان می‌خواهم زمانی اجازه ندهند فرش ماشینی را به عنوان فرش ایرانی معرفی نمایند زیرا اعتبار و جایگاه فرش ایران با فرش دستباف آن شناخته شده و هرگونه تبلیغات در زمینه فرش‌های ماشینی باید با ذکر عنوان فرش ماشینی ایران انجام شود. یکی دیگر از موضوعات مطرح درحال حاضر بحث صادرات فرش به آمریکاست. این در حالی است که آمریکا خریدار ۹۹ درصد از فرش‌های ایرانی نیست بلکه فرش متری ۲۵ الی ۳۰ دلاری مد نظر آن‌ها است در حالی که ما متری ۴۰ الی ۵۰ دلار برای سرویس دهی، قالی شویی، دارکشی و رنگرزی این فرش‌ها هزینه می‌کنیم.
در حال حاضر باتوجه به رفع تحریم‌ها صادرات فرش دستباف چه موقعیتی دارد؟
تا دو سال پیش با اکثر کشورهای جهان در زمینه صادرات همکاری داشتم ولی سال گذشته به دلیل مطالبه مالیات ۴۸۰ میلیون تومانی حتی یک دلار هم صادرات نداشتم این در حالی است که بنده هم تولید کننده و هم اولین صادرکننده فرش دستباف هستم و اصولاً باید از پرداخت مالیات معاف باشم. در کشورهای دیگر افرادی که در امر تولید فعالیت دارند مشمول قانون معافیت مالیاتی می‌شوند؛ علاوه بر این یک هزار و دویست نفر در مجوعه تولیدی فرش دستباف عظیم زاده مشغول به فعالیت هستند و در حقیقت یکی از اهداف دولت که ایجاد اشتغال است را ما پوشش داده‌ایم اما مشاهده می‌کنیم برای افرادی همچون من که برای شکوفایی صنعت فرش فعالیت کرده و همچنین در ایجاد اشتغال خانوارها مؤثر بوده‌ایم معافیتی در نظر گرفته نمی‌شود. دولت باید برای این صنعت جایگاه ویژه قائل شود، هزینه تبلیغات در نظر بگیرد و همچنین مالیات فروشندگان را حذف کند تا از آن صنعت حمایت
شود.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نام:
ایمیل:
وبسایت:
* نظر:

اخبار نمایشگاه ها
آخرین اخبار
پر بازدیدترین اخبار